Antik çağlardan bu zamana kadar üzerinde yerleşim olduğu düşünülen Akyaka, yakın zamanlara değin gözlerden uzak ve çok tanınmayan bir balıkçı mahallesiydi. Akyaka’yı geniş nesil ve kitlelerin tanıması 1970’lere dayanır. O zamanlarda çok az olsa bile turizm faaliyetleri başlamıştır.

Civar il ve ilçelerden ve büyük illerden giden misafirler Akyaka’nın saf ve el değmemiş doğası, yazın bile hiç bitmeyecekmiş gibi esen meltemi için Akyaka’da yazlık siteler, turistik tesisler inşa etmeye başlamışlardır. 1980’lerdeki turizm patlaması ile birlikte Akyaka ilçesi bugünkü “turistik belde” görünümünü almıştır.

Akyaka, 1971 yılında muhtarlık, 1992 yılında belde ve 2012 yılında da Muğla’nın büyükşehir ilan edilmesi ile Ula’ya bağlı bir mahalle olmuştur.

Muğla’nın Gökova Körfezi’nde olan Akyaka, Türkiye’nin “en sakin şehri” seçilen yerlerindendir. Her zaman serin bir havası olan Akyaka, Azmak Nehri, Akyaka Plajı ve bölgeye has yapıları ile fark yaratıyor.

Kasaba merkezinin dışında olan Akyaka Orman Kampı’nda çadırlarda kamp yapabileceğiniz gibi taş evlerde veya kagir evlerde de konaklayabilirsiniz.

Akyaka’da yapılacak şeylerde ise limit yok. Dilerseniz Azmak kıyısında akşam yemeği keyfi , dilerseniz körfezin soğuk suyu; Akyaka huzuru bulmak için Türkiye’nin en güzel kasabalarından biri.

Akyaka’da alternatif bir rota da Kadın Azmağı adı ile anılan ve doğal ve saf hali ile ünlü su kaynağıdır. Beldede bir çok su sporu; sörf ve kano yapılabilir, dağ bisikleti ile çevre gezilebilir. Yakın bölgede  Azmak Irmağı’na, uzak mesafede ise Sedir Adası’na deniz seyahati ile düzenli git gel yapılmaktadır. Kadın Azmağı’nın tatlı ama bir o kadar gizli konuğu olan su samuru (lutra lutra) ünlüdür.  Akyaka’nın kuzeyinde bulunan Sakartepe’de ise yamaç paraşütçülüğü için tercih sebebidir.

 

Akyaka beldesi mimari bakımdan son derece saygılıdır ve bölgede tek tip mimari zorunluluğu vardır. Bitişik yapılaşma bulunmayan, Ula’nın eski evleri baz alınarak günümüzün modern mimarisi ile harmanlanıp Akyaka’ya has bir sentez oluşturulmuştur.

Ulaşım: Akyaka, Muğla’nın Ula ilçesine bağlı bir tatil bölges,. Gökova Körfezi’nin ucunda bulunan Akyaka’ya Marmaris’ten ve Muğla’dan kalkan minibüsler yardımı ile ulaşabilirsiniz. Yolcu otobüsleri de Akyaka yolcularını Akyaka girişinde dilediğiniz takdirde bırakmaktadırlar. Buradan yine minibüslerle veya yürüyerek kamp merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile Akyaka’ya gelmek için Dalaman Havalimanı‘nı veya Milas-Bodrum Havalimanı‘nı tercih ederseniz zorlanmazsınız.

Kamp alanı, Akyaka merkezine yürüyerek takribi 15 dakika kadar uzaklıktadır.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yazar Hakkında

TurkeyCampGuide ailesi olarak hazırladığımız içeriklerde, özellikle kamp hayatı konusunda bir tecrübesi olmayan ve kamp hayatına yeni yeni başlayan arkadaşlarımıza yol göstermek istedik. Kamp alanında dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmanın yanında kampa çıkmadan önce sizi kampa hazırlamak için gereken bütün soruları cevaplamak öncelikli hedefimizdir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.