Kamp yapmaya karar verenler gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra kamp yerine gitmek için yola düşerler. Sırt çantalarına doldurulan eşyalar lazım olan eşyalar olduğu için, kamp yapacaklar tatillerini sorunsuz bir şekilde yapabilir. Aksi bir durumda gereksiz eşyaların alınması veya birkaç parça eşyanın unutulması kampın verimsiz geçmesine neden olabilir. Bu yüzden rota, zaman planlaması, eşya yerleşimi gibi birçok detaylı işlem dört dörtlük bir şekilde yapıldıktan sonra kamp için istenilen alana gidilmelidir. İlk defa kamp alanına giden kişilerin yapmaları gereken bazı önemli işler bulunuyor. Çadırın kurulmasının ardından en önemli görev ateşin yakılmasıdır. Kampta ilk defa ateş yakacakların ateş nasıl yakılır? Sorunuyla karşı karşıya kalmamaları için, ateş yakma yöntemleri hakkında önceden araştırma yapılması gerekir. Çünkü hayatta kalmak için ilk yardım nasıl önemliyse kampta da ateş yakmak oldukça önemlidir. Ateş yakmak için öncelikle bazı malzemelerin bulunması gerekir. Bu malzemeler arasında; çalı çırpı, küçük yakacaklar, kav, esas yakacak olan odun gibi büyük yakacaklar bulunuyor. Gerekli ateş malzemelerinin bulunmasının ardından ateş yakmaya hazır hale gelmiş olursunuz.

 Kamp ateşi başlı başına bir organizasyondur zaten. Nice kamp ateşlerinin etrafında toplanıp şarkılar söylendi, hikayeleranlatıldı, sohbetler edildi. Hepsi birer güzel hatıra olarak hafızalara kazındı tabii. Ne yazık ki bu güzel aktivite günümüzde taşralarda geleneğini yitirmiştir. Birazdan sizler için ateş yakmak ile ilgili ipuçlarına değineceğim.

Kamp alanlarında ateş yakma:

Kamp alanlarının neredeyse hepsi ateş yakmaya izin veriyor fakat bazı sert kurak dönemlerde bu izinler verilmeyebiliniyor. Dikkat etmemiz gereken bir nokta ise kamp alanı imarsız bir bölgede ise o bölgeyi yöneten kuruluştan ateş yakmak ile ilgili bilgi almamız gerekiyor. Bölge ile ilgili yönetmelikleri ve kamp ateşinizi nasıl kontrol edeceğinizi bilmek sizin sorumluluğunuzda.

Ateş yakacağınız yere çok yakın bir mesafeden geliyor iseniz odun getirmenize gerek yok. Zira yakacak odun bulamadığınızda tekrar temin etme şansınız hala var. Fakat uzak bir yoldan gelecek iseniz her ihtimale karşı aracınız da var ise yakacak odun getirmekte fayda var. Yakmak için sadece devrilmiş odunları toparlayın. Canlı ağaçlara kesinlikle zarar vermeyin. Devrilmemiş ama canlı olmayan bir ağaç bile olsa kesmeyin çünkü vahşi yaşam ve kuşlar bu dallardan faydalanabilir.

İmarsız bir alanda ateş yakıyorsanız eğer çok dikkatli olun. Etrafınızda bulunan kurak bölgeye uçan bir kıvılcım sonucu felakete yol açabilirsiniz. Ateş yaktığınız yerin üstünde alçak dallar var ise ateş yakmayın ya da çok alçak bir ateş yakın. İmarlı bölgelerde ateş yakmak için belirtilen alanlarda ve ocaklarda ateş yakın.

Ateş Yakmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kampta ateş yakmak yaşamsal işlevi yerine getirmek için oldukça önemlidir. Ateş yakmak geçmişten günümüze kadar gelen bir alışkanlık olduğundan dolayı, vazgeçilmez bir gelenek haline gelmiştir. Bu yüzden kampa gidenler ilk önce ateş nasıl yakılır? Sorusu hakkında bilgi aldıktan sonra kamp yerinde gerekli önlemleri alarak dikkatli bir şekilde ateşi yakmaya başlarlar. Ateş yakmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Ateş yakarken rüzgârın olmadığına dikkat edilmeli
 • Kuru olan kavın bir kısmı gerekli durumlar için saklanmalı
 • Tüm malzemeler toplandıktan sonra ateş yakılmaya başlanılmalı
 • Kuraklık olan yerlerde ateş yakılmasına dikkat edilmeli

Gerekli önlemlerin alınmasının ardından keyifli bir şekilde ateşi yakarak doğayla baş başa kalabilirsiniz. Ayrıca ateş yakmanın birçok avantajı da bulunmaktadır. Isınma, yemek pişirme, morali yükseltme, böceklerden uzak tutma gibi işlevleri olan ateşin, insana kampta huzur verdiği bilinmektedir. Özellikle ateşi hızlı bir şekilde yakmak için oksijenin olması gerekir. Bu yüzden kuru ağaçlar yakacak için kullanılabilir.

Yer Seçimine Dikkat Edilmeli

Kampta ateşin rastgele yerlerde yakılmaması gerekir. Çünkü rastgele yerlerde ve bilinçsiz bir şekilde yakılan ateş etrafa sıçrayarak büyüyebilir. Bu yüzden ateş yakmak için öncelikle zemin seçimi yapılmalıdır. Yer seçiminin yapılmasının ardından gerekli ateş yakma işlemleri başlatılmalıdır. Özellikle daha önceden bir yerde ateş yakılmışsa orada ateşin yeniden yakılması daha iyi olacaktır. Bunun dışında çok büyük olmayacak şekilde daire çizilmelidir. Çizilen dairenin içi çukur hale getirilerek temizlenmelidir. Daha sonra çukurun etrafı ısıyı tutabilecek dayanıklılıkta olan taşlarla çevrilmelidir. Ardından etrafta devrilen ağaçların ince olan dalları veya yerdeki kuru çalılar toplanmalıdır. Canlı ağaçlar kesinlikle kesilmemeli ve yaş dallar koparılmamalıdır. Yer seçimi ateşi yakmak için önemli bir görevdir. Görevin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından ateşi bulunduğunuz yere göre birkaç yöntemle rahat bir şekilde yakabilirsiniz.

 

Tepe Ateşi Yöntemi

İlk defa kamp yapmaya karar verenler ve kampta ateşin nasıl yakılacağı konusunda bilgi sahibi olmayanlar için birçok ateş yakma yöntemi bulunmaktadır. Kampta gerekli hazırlıkların yapılması ve ateş için malzemelerin toplanmasının ardından önerilebilecek ateş yakma yöntemleri arasında tepe ateşi bulunuyor. Tepe ateşi yöntemi şöyledir:

 • Öncelikle çukur açılarak toplanan sopalar çukura dizilmeli
 • Otlar sökülerek kenara bırakılmalı
 • Sopalar birbirine dayanacak şekilde tepecik halinde dizilmeli
 • Yapılan tepecik sağlam hale getirilerek büyütülmeli
 • Tepeciğin içine kavın konulması için yer açılmalı ve kava ulaşmak için açıklık bırakılmalı
 • Tepecik yapımı bittikten sonra kav yerleştirilmeli
 • Kavın üstüne dal parçaları eklenerek tepeciğin içinde bulunan çalı ve çırpılar tutuşturulmalı
 • Isı bir süre sonra artıp alev alacağından dolayı, tepeciği yıkarak köz ocağı oluşturabilirsiniz.

Oldukça basit bir yöntem olan tepe ateşi ilk defa kamp yapacaklar için önemlidir. Gerekli bilgilerin verilmesinin ardından artık ateş nasıl yakılır? Sorusu hakkında araştırma yapmaya ihtiyaç duymadan kamp alanında belirlenen noktada rahat bir şekilde ateşi yakabilirsiniz.

 

Hendek Ateşi Yöntemi

Kampta her alanda yakılabilecek ateş yakma yöntemleri arasında tepe ateşi bulunmaktadır. Fakat bazı durumlarda tepe ateşinin yapısının değiştirilerek yakılması gerekir. Özellikle rüzgârın güçlü olduğu yerlerde ateş hemen söneceğinden dolayı, farklı bir yöntemin kullanılması gerekir. Rüzgârlı bir ortamın olduğu yerde ateşi yakmak için kullanılabilecek en iyi yöntemler arasında hendek ateşi yöntemi bulunuyor. Hendek ateşi yöntemi şöyledir:

 • Rüzgârın yoğun olduğu yerlerde çok fazla olmayacak şekilde hendek kazılmalı
 • Karlı yerlerde karlı bölüm açılmalı ve dallardan platform yapmak için toprağın açığa çıkarılması gerekir
 • Daha sonra çalı çırpı, kav gibi malzemeler kullanılarak ateş yakılmalı

Basit bir ateş yakma yöntemi olan hendek ateşi, kamp yapanlar için birkaç dakikalık bir iştir. Bu yüzden ateş nasıl yakılır? Sorusu hakkında bilgi sahibi olmayanlar dahi hendek ateşi yöntemiyle kısa sürede kamp ateşi yakabilir. Hendek ateşinin en önemli avantajı  yemek pişirmek için kullanışlı olmasıdır. Ayrıca hendek ateşi yakacağı daha az tüketerek kolaylık sağlar. Böylece rüzgârdan etkilenmeyen hendek ateşi her ne kadar çok şiddetli yanmasa da yeterli oksijenin bulunması durumunda kolaylıkla yakılabilecek bir ateştir.

 

Taş Duvar Ateş Yöntemi

Ateşin sıçramasını engellemek tasarruf sağlayacağından dolayı, kampta ateş yakılırken mutlaka dikkatli olunması gerekir. Bu yüzden ateşin sağa sola savrulmasını engellemek ve ateşi rüzgârdan korumak için uygulanabilecek en iyi ateş yakma yöntemleri arasında taş duvar ateş yöntemi bulunuyor. Taş duvar ateş yöntemi sayesinde ateş rüzgârdan korunarak daha hızlı bir şekilde yanar ve kolay kolay sönmez. Taş duvar ateş yöntemi şöyledir:

 • Öncelikle ıslak ve gözenekli olmayan taşlar seçilmeli
 • Kuru taşların ardından ısınınca patlayan taştan mutlaka uzak durulmalı
 • Ateşi yakmak için sağlam ve büyük taşlar kullanılmalı
 • Duvardaki boşluklar sıvanmalı 
 • Ateşin yemek pişirmek için kullanışlı hale gelmesine yardımcı olunmalı

Taş duvar ateş yöntemi ısınma ve yemek pişirme konusunda tercih edilebilecek ateş yakma yöntemleri arasındadır. Ateş nasıl yakılır? Sorusu hakkında bilgi edinerek gerekli yöntemleri uygulayan kişiler, zaman kaybetmeden ateşi yakarak sevdikleriyle birlikte keyifli anlar yaşayabilir.

 

Ateşi Söndürme

Kampın vazgeçilmezi olan ateş, işin bittiği anda söndürülmelidir. Yakılan ateşi söndürmek kolay olduğu için, ateş söndürme zaman almayan bir iştir. Bunun için çemberin içindeki ateşe ve ısıya dayanıklı taşlara su dökülerek söndürülmelidir. Suyun dökülmesinin ardından küller sıçrayacağı için, dikkatli olunması gerekir. Küllerin etrafa zarar vermemesi için küllerin sıçradığı yerdeki ateşin söndüğüne emin olunmalıdır. Suyun dökülmesinin ardından kül sopayla karıştırılmalı ve sönünceye kadar su dökülmelidir. Daha sonra küllerin elle alınabilecek şekilde soğuk olmasına dikkat edilmelidir. Suyun bulunmadığı bir yerdeyseniz eğer ateşi söndürmek için kum veya toprağı kullanabilirsiniz. Ateşin iyice söndüğünden emin olunca kül ve kalıntılar etrafa saçılmalıdır. Böylece görüntü kirliliğinin önüne geçmiş olursunuz. Daha sonra oluşturulan çember dağıtılarak kalan izler silinmelidir. Oldukça basit bir yöntem olan ateş söndürme işlemini kampta işiniz bittiğinde hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yazar Hakkında

TurkeyCampGuide ailesi olarak hazırladığımız içeriklerde, özellikle kamp hayatı konusunda bir tecrübesi olmayan ve kamp hayatına yeni yeni başlayan arkadaşlarımıza yol göstermek istedik. Kamp alanında dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmanın yanında kampa çıkmadan önce sizi kampa hazırlamak için gereken bütün soruları cevaplamak öncelikli hedefimizdir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.