Ayder yaylası 1300  yılların başında Halalılarhalkı tarafından kurulmuştur. Rize ilinin göz bebeği Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre uzaklığındabulunan ve 1350 m rakımda ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı mükemmel bir yayladır.

 Ayder aslında hiç yayla olarak kullanılmamıştır, Ayder’i Halalılar dinlenmek için kullanmışlardır. Halalılar, Hala kasabasından yaylalarına göç ederken Ayder’dekaplıcada dinlenmeyi tercih edelerdi. Araştırmacı Metehan Mollamehmetoğlu Ayder yaylasının 1900’lü yıllarda bölge insanının(Halalılar) bir dinlenme yeri olduğunu dile getirmişti. Kaplıcanın geçmişi aşağı yukarı 1700’lü yıllardır.

Hallalılar yakin zamana kadar Ayder’i yayla olarak kullanırlardı.Turizmle beraber Ayder yaylası da turizm ve  eğlence merkezi oldu.

 En başlarda Halalı halkının yazın çayır biçerek ki buna hodoç deniyorbüyükbaş hayvanlarının kışlık ot ihtiyacını sağlamak içim kullanılmakta iken, turizm bölgesi olması ile bu karakterini büyük ölçüde kaybetmiş Pansiyonculuk ve gelen turistlere hitap edecek şekilde hediyelik eşya mağazaları temel geçim kaynağı haline gelmiştir.

 Karadeniz bölgesinin ulaşımı en rahat yaylası kesinlikleAyder Yaylasıdır. Ayder Yaylası; Rize Merkeze 70 km uzaklıkta bulunmaktadır. Çamlıhemşin’e ise sadece 20 km mesafededir. 1350 m rakıma sahip olan bu oksijen deposu yaylanın her tarafı çam ağaçları ile kaplıdır. Rize merkezden yaylanın en uç noktasına kadar bütün ulaşım asfalt yollar ile sağlanıyor. Gidecek olanlar araçla ulaşım konusunda endişelenmemeli, altı yere yakın araçlarla bile ulaşım sağlayabilirler. Ayder Yaylası’na girmek için öncelikle Milli Parka giriş yapmanız gerekiyor. Giriş 11 tl.

 Ayder Yaylası, bir Milli Park olduğundan içeride kamp yapmak konusunda kesinlikle bir sıkıntı yok. Fakat bu harika bölge yayla olmaktan çıkıp şehir haline dönmeye başladığından dolayı kamp yapacak alan bulmak pek de kolay olmuyor. Her yerde otel pansiyon restoran vb. işletmeler var. Son yıllarda Arap turistlerin bölgeye yoğun ilgisinden dolayı fiyatlar oldukça yükselmiş durumda.

 Kamp harici konaklamak isteyenler için ise birçok alternatif tabii mevcut. Bunlar otel, pansiyon, bungalov ve apartlar. Fakat Arap turist yoğunluğundan dolayı fiyatlar maalesef yine çok yüksek. Size tavsiyemiz bu yaylaya sezonda gidiyorsanız çadır kampı yapmanız ya da sezon haricinde tatilinizi Arap turistlerin çekildiği döneme getirip konaklama fiyatlarında kâr etmeniz hususunda olacaktır.

 

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.