Doğanın en çetin şartlarında, ekstrem sporlardan sayılabilen buz tırmanışı, en zor doğa sporlarından birisidir. Aynı anda onlarca kurguyu düşünerek, tehlikelerden uzak durmak ve buz tırmanışı gerçekleştirmek, sporcular için hobiden ziyade, bir tutkudur.

Buz Tırmanışı Nedir?

Buz tırmanışı, kaya tırmanışı gibi benzer dağcılık faaliyetlerinin en uç noktasıdır. Kış aylarında zorlu patika yollardan geçerek, buzulları aşabilmek ve güvende olmak her spor dalında olduğu gibi doğru ekipman kullanımı ve kondisyon ile mümkündür.  Dağcılık, spor dalında çok eski olmasına rağmen, buz tırmanışları son yıllarda teknolojinin gelişmesine bağlı olarak popüler hale gelmiştir.

Buz tırmanışı kronolojik olarak 1900’ün ilk yıllarında ortaya çıkmıştır. Eckenstein adlı bir dağ sporcusu, futbolcuların kullandığı kramponlara benzer dişli bir ayakkabı tasarlayarak, tırmanıcının kaygan buz zemini üzerinde rahat hareket etmesini sağlamıştır. Sonrasında çeşitli sporcular, kendi bilgi ve birikimlerini tasarıma aktararak, ekipmanların gelişim sürecini hızlandırmıştır. Keskin dişler, dağ baltası, uygun kıyafet kullanımı buz tırmanışını daha kolay bir şekilde yapılabilir hale getirmiştir.

Doğru antreman ve yeterli kondisyon ile, hemen hemen herkes buz tırmanışı yapabilir. Ekipmanlarda kullanılan materyallerin teknolojiye bağlı olarak gelişmesi, bu sporu herkes için güvenilir hale getirmiştir.

buz-tırmanışı-ekipmanları

Buz Tırmanışı Ekipmanları Nelerdir?

 Buz tırmanışı, dağ ve kaya tırmanışından farklı ekipman kullanımı gerektirir. Günümüzde özel olarak üretilen buz tırmanma donanımı, buz üzerinde esneklik ve güvenlik sağlamak adına sürekli geliştirilmektedir. Donanımlar kişinin tercih, maddi güç ve tırmanış parkuruna bağlı olarak farklılık gösterir.

  1. Buz Aracı

Buz aracı, bir sporcunun olmazsa olmaz ve en pahalı ekipmanıdır. Buz aracı, balta olarak bilinen, çift taraflı olarak kullanılan ve buzda delik açmak üzere kullanılan alettir. Aleti tutabilmek için bilek bölgenize bir tasma yardımı ile bağlanır. Buzda delik açmanın yanı sıra, bir tutamak aracı olarakta kullanılabilir. Kullanım alanı ve kalitesine göre geleneksel ve leashless olarak 2’ye ayrılır. Ortalama fiyatları 100 USD – 3.500 USD arası değişkenlik gösterir.

  1. Krampon

Kramponlar, kullanılan çizmelerin altına monte edilen, keskin metal sivri uçlara sahip olan ve buzullarda yürürken veya tırmanırken içine girip, kaymayı ve düşmeyi engelleyen buz tırmanışının en önemli ekipmanlarındandır. Bütçe ve parkura göre tek noktalı ve çift noktalı olarak ikiye ayrılırlar. Buz ile temas eden ilk ekipman kramponlardır. Tek noktalı olan modellerde; buz, kaya, toprak zemin arasında kolayca geçiş yapabilirken, çift noktalı olan modeller ise sadece buzullarda istikrarlı bir kullanım sağlar.

  1. Buz Vidaları ve İpleri

Buz vidaları ve ipleri, buz tırmanışlarında hayat kurtarıcı buz tırmanışı ekipmanlarındandır. Buz tırmanışçıları, tırmanış esnasında vidaları önemli bölgelere sabitleyerek, düşme/kayma gibi durumlarda ipe sarılırlar. Profesyonel şekilde konumlandırılmış buz vidaları, yüzlerce kiloluk ağırlıkları dengeli biçimde taşıyabilirler. Her parkurun ve yüksekliğin farklı uzunluklarda ve özellikle vida ve ipe ihtiyacı vardır. Tırmanış başlamadan önce uzun bir süre bu parkurların incelemesi yapılarak uygun ekipmanlar temin edilir.

  1. Kask

Kask, ayrıca iş sağlığı ve güvenliğinin de vazgeçilmez donanımıdır. Üretim yapılan tüm işletmelerde kullanımı zorunludur. Buz tırmanışlarında; baş ve göz bölgesini buzuldan düşen parçalardan korumak amacı ile kullanılması çok önemlidir.

  1. Dış Giyim

Ekipmanların bir diğer pahalı kategorisi de kıyafetlerdir. Tırmanış yapılacak parkurun hava ve zemin şartlarına göre farklı kıyafetler tercih edilebilir. Bu kıyafetlerin; su ve rüzgar geçirmemesi, vücut ısısını koruması, çeşitli cepler aracılığı ile tüketim ürünlerin taşıyabilmesi (su, çikolata, vb.), diğer kullanılan ekipmana uygun olması gibi şartlar göz önünde bulundurulur.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.