Estonya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Estonya, Kuzey Avrupa’nın dijital cumhuriyeti olarak anılmaktadır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda yaptığı atılımlar ile teknoloji alanında Avrupa’da adından söz ettirmeye başlamıştır. Ancak bunun yanı sıra kültürel mirası ve doğal dokusu ile birçok gezginin dikkatini çekmektedir. Bu özellikleri ile Kuzey Avrupa’nın hem teknoloji hem de turizm alanında en önemli noktalarından birisidir. Peki, Estonya’da gezilecek en güzel 5 yer neresidir?

Estonya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Estonya, 1500’den fazla ada üzerine kurulmuş bir Kuzey Avrupa ülkesidir. Bir Baltık ülkesi olan Estonya 1,5 milyonu aşkın nüfusa sahiptir. Estonya, Letonya ve Rusya ile sınır komşusudur. Başkenti Tallinn, ülkenin en büyük kentidir. Sovyetler Birliğinden ilk ayrılan ülke olan Estonya, 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ayrıca Sovyetler Birliğinden ayrılıp para basan da ilk ülkedir. Özellikle ülke ekonomisi ile Avrupa ülkeleri arasında önemli sıralarda yer almaktadır.

Ülkenin büyük bölümü ormanlık alandır ve Estonya bir deniz ülkesidir. Doğa ve denizin buluştuğu bu ülke, Avrupa gezisi planlayanların merak ettiği yerlerden birisidir. Zaten her yıl milyonlarca insanı ülkelerine turist olarak çekmeyi başarmaktadır. Ülkede görülmeye değer doğal güzelliklerin ve tarihi eserlerin sayısı da fazladır. İşte Estonya’da gezilecek en güzel 5 yer!

Estonya’da Gezilecek Yerler

1.Alexander Nevsky Katedrali

Alexander Nevsky Katedrali, Estonya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Tallinn’de yer alır. Estonya’nın Rus hakimiyetinde olduğu dönemde inşa edilen bir Ortodoks katedralidir. Mikhail Preobrazhensky tarafından tasarlanan bu katedral, 1994 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. 1990 yılında sona eren Ortodoks katedrali, Rus Revival tarzı mimari ile üretilmiştir. Tallinn’in en önemli turizm merkezlerinden biri olan Alexander Nevsky Katedrali, 1991 yılında restore edilmiştir. Estonya, Sovyetler Birliğinden ayrıldıktan sonra bu manevi yapıya sahip çıkmıştır.

2. Kodriorg Sarayı

Estonya mimarisinin en önemli örneklerinden birisi Kodriorg Sarayı’dır. 18. Yüzyılda yapılmış bu eserin içerisinde Estonya Sanat Müzesi de bulunmaktadır. Dış görünümü ve bulunduğu alan ile etkileyen Kodriorg Sarayı, içerisinde sunduğu güzellikler de ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. Barok mimarisinin Estonya’daki en önemli örneklerinden birisidir. Başkent Tallinn’de yer alan Saray, meşhur mimarlar tarafından inşa edilmiştir. Mimarları arasında Nicola Michetti, Gaetano Chiaveri ve Mikhail Zemtsov gibi isimler yer almaktadır.

3.Estonya Tarih Müzesi

Estonya’da gezilecek en iyi 5 yer listemizde bir müzeden bahsedeceğiz. Yabancı turistlerin gittikleri ülkede en çok merak ettiği konular genellikle bulundukları ülkelerin tarihleridir. Bu nedenle müzelere ve tarihi eserlere yoğun ilgi gösterirler. Eğer siz de gittiğiniz ülkelerin toplumsal yapılarını anlamak istiyorsanız, öncelikle tarihsel yapılarını ve müzelerini ziyaret etmelisiniz.

Estonya Tarih Müzesi de Estonya devleti için oldukça önemli müzelerden birisidir. Bu müze, ülkenin tarihi hakkında birçok bilgiye, sanat eserlerine ve belgelere yer vermektedir.

Estonya Tarih Müzesi, başlangıçta kimyager Dr. Johann Burchard’ın ilgi ve çabası ile kurulmuştur. Bu süreç 1776 ile 1838 yıllarını kapsamaktadır. Uzun bir süre kapalı kalan bu kurum 1987 yılında yeniden hizmete sunulmuştur. Müze, yaklaşık 300 bin esere ev sahipliği yapmaktadır.

4. Toompea

Tommpea, Tallinn’in yukarı kısmı olarak adlandırılan bir bölgedir. Toompea Tepesi, üzerinde bulunan Toompea Kalesi ile görkemli bir görünüme sahiptir. Ayrıca UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesine alınmıştır ve koruma altındadır. Estonya ve Tallinn’i ziyaret edenlerin mutlaka uğradığı tepe, her yıl binlerce turist ağırlamaktadır. Kireçtaşı oluşumu bir tepe olan Toompea, 17 dönümlük bir alana sahiptir. Özellikle başkenti kuşbakışı izlemek ve manzaranın keyfini çıkarmak için mükemmel bir mekandır.

Toompea Kalesi, Toompea Tepesine 1773 yılında inşa edilmiştir. Barok mimarisi ile inşa edilmiş bu kale, ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Daha önce bu tepeye farklı kaleler de inşa edilmiş olsa da şu an son halini almıştır. Baltık Bölgesi’nin tarih boyunca en iyi korunmuş kraliyet bölgelerinden birisidir.

5.Aziz Meryem Ana Katedrali

Estonya’da gezilecek en güzel 5 yer listesinde son sıraya yine uzun bir geçmişi olan eserden bahsedeceğiz. Aziz Meryem Ana Katedrali, 1240 yılında inşa edilmiştir. Barok ve Gotik mimarisinin eşsiz bir sentezi olan bu Katedral, Herman Jensen Bohn tarafından tasarlanmıştır. Dome kilisesi olarak da bilinmektedir. Adından da anlaşılacağı üzere bu katedral Aziz Meryem Ana’ya adanmıştır.

Aziz Meryem Ana Katedrali önceleri Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet vermekteydi. Daha sonra 1561 yılında Lutheran Kilisesi olarak hizmet vermeye devam etti. Bugün ise Evanjelik Lutheran Kilisesi olarak kullanılmaya devam edilmektedir. Estonya gezinizde mutlaka haritanıza eklemeniz gereken yerlerden birisidir.

Ayrıca

Estonya birçok tarihi yapıya ve doğal güzelliğe daha ev sahipliği yapmaktadır. Bunlara örnek olarak Hermann Kalesi Danimarkalıların inşa ettikleri ilk taş kale olma özelliğini taşımaktadır. Lahemaa Ulusal Parkı; ayı, kurt ve vaşak gibi çeşitli yabani hayvanlarla dolu müthiş bir floraya sahip ulusal parktır. Başkent Tallinn dışında Voru kentinde yer alan Tamula Gölü de ilgi çeken yerlerden birisidir.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.