Hollanda’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Hollanda her geçen yıl gezilecek meşhur yerler barındırdığı için oldukça popüler hale gelmiştir. Tatil için ya da stresten uzaklaşmak adına gezilecek yer arayışında olanlar Hollanda’ya mutlaka uğramalıdır. Muhteşem manzaraları ve denizim verdiği huzur ile birçok turist tarafından oldukça fazla tercih edilen yerdir.

Huzur veren, sakinliği ve büyüleyici manzaralara sahip olan Hollanda, kültürel zenginliği ile yoğun ilgi görmektedir. Dünyanın en güzel ve kendine özel ülkeler arasında bulunan Hollanda, mutlaka gidilmesi gereken ve tarihi zenginliğinin görülmesi gerekir. Muhteşem manzaralara sahip olan lalleri, yel değirmenleri, köprüleri ve peynirleri ile oldukça ünlü bir şehirdir.

Hollanda eşcinselliğe olan yaklaşımından dolayı oldukça rahat ve geniş ülke olarak bilinmekte, bu yüzden çok fazla eleştiri almaktadır. Hollanda’da bulunan kanalların sokaklar ile birleşimi, patika yollarında geçen bisikletli kişilerin ve oldukça büyük parkları ile huzuru arayanlara göre bir ülkedir. Hollanda sadece manzara ya da tarihi yerleri ile ünlü değildir, eğlence mekânları ve gece hayatının oldukça renkli olmasıyla eğlence severlerin ilgi odağı haline gelmiştir.

1)Amsterdam

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam, ülkede en çok turist ağırlayan şehirdir. Şehirin oldukça büyülü olan manzarası, kültürü ve özgür ortamı ile gezip görülmesi gereken şehirlerin başında gelmektedir. Tarihi eserleri ile ilgi çekici olan Amsterdam, eğlence bakımında en iyi şehirlerdendir.

Kendine özgü yaşam şekilleri, geleneksel yemekleri ve oldukça renkli olan gece hayatıyla gezilecek en güzel yerler arasında bulunur. Şehirde kanaların sokaklar ile birleşimiyle ortaya çıkan muhteşem manzarası, bu manzara karşısında patika yollarında bisiklet turu yapmak oldukça keyifli olacaktır. Gerek tarihi yerleri gerekse geleneksel yapısıysa ziyaretçileri oldukça memnun eder.

2)Arnhem

Arnhem şehrinde en büyük açık hava müzeleri mutlaka gezilecek yerler aradında yerini almıştır. Ülkenin doğusunda bulunan Arnhem şehri, şehir hayatının kalabalığından bunalmış kişiler için çok uygundur. Çünkü şehirde oldukça sakin bir atmosfer bulunur, kalabalık olmayan, muhteşem tarihi eserleri bulunan ve kartpostallık manzaraları ile gezilecek en güzel yerler arasında yerini almıştır.

Arnhem’de gezilip görülecek birçok tarihi yer ve eserler bulunur. En çok ziyaret edilen tarihi yer ise 2. Dünya savaşından bu yana varlığını sürdüren görkemli görüntüye sahip La Grote kent tarihi eseri görülmesi gereken eserlerin başında gelmektedir. Bu eser ikinci dünya savaşı’nda oldukça hasar almıştır fakat alına uygun bir şekilde onarımı yapıldıktan sonra günümüze kadar kalıcı ve görkemli yapı var olmaya devam ediyor.

3)Delft

Delft şehrinde bulunan tarihi yerler, şehrin kuruluşundan buna tarihi dokusu bozulmamış birçok yapılar bulunmaktadır. Delft şehrinde rönesans döneminden bu yana varlığını koruyan birçok eserler bulunmaktadır. Delft şehrinde tıpkı Hollanda’nın diğer bütün şehirlerinde olduğu gibi sokaklar ile bitişik kanalları bulunmaktır.

Kayık ile gezintiye çıkmak, muhteşem yapıları keyifli bir tur ile keşfetmek oldukça keyifli olacaktır. Ayrıca Delft şehrinde bilim ve sanat alanına oldukça önem vermekte ve buna dair çalışmalar yapmaktadır. Bilim ve sanat alanında sayısız etkinlikler yapılmakta ve sanat severlerin ilgi odağı haline gelen bir şehirdir. Birçok muhteşem yapılara sahip olan Delft şehrinde prinsenhoft müzesi, Nieuwe kerk ve Delft city hall gibi harika yapılar bulunmaktadır.

4)Eindhoven

Eindhoven oldukça küçük ve sakin bir şehirdir. Gezintiye çıkan kişilerin bir gün gibi kısa bir zamanda gezintiyi bitirebilecekleri ve yeşil doğası ile muhteşem manzaralarda fotoğraf çekebileceği bir şehirdir. Şehire Amsterdam’dan binilecek olan tren ile yolculuk yapılmakta ve bu tren yolculuğunda harika manzaralar ile yolculuk yapılmaktadır.

Şehrin en özel yanı oldukça yoğun olan yeşil manzarası ve kültür sanat adına yapılan çalışmalarıdır. Şehirde çıkılacak turda Van Abbemuseum, sint catharinakerk ulusal anıt, Evoluon binası ve Philips stadyumu gibi muhteşem yerleri ziyaret edilmesi gereken yerleridir.

5)Haarlem

Haarleme gitmek için Amsterdam’dan kalkacak olan tren bilmeli ve yaklaşık olarak 10 dakikalık tren yolculuğu ile gelinmektedir. Bu şehirde gelen olarak dönemsel tatillere çıkan ya da dönemsel olarak yaşamaya gelen kişiler için oldukça uygun bir yerdir. Bunun için şehirde kira fiyatları oldukça düşük ve uygundur.

Kalabalık gidilen arkadaş grupları ya da kalabalık aile ile yapılan tatiller için en uygun yerdir. Bu bölgede olan evler kalabalık bireyleri ağırlayacak kadar geniş evleri bulunmayla ve uygun fiyata kiralanmaktadır. Haarlem şehri Amsterdam’a yakın mesafede bulunduğu için oldukça avantaj bir durumdur.

Çünkü iki şehri birden görme ve uzak yol derdi olmaksızın gezilecek bir şehirdir. Diğer şehirlerde olduğu gibi bu şehirde tarihi eserler bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Farklı lezzetler arayan kişiler geleneksel yemekleri ile ünlü olan Haarlemi mutlaka ziyaret etmelidir.

Tarihi yapıları, muhteşem manzaraları, enfes yemekleri, sokaklara bağlı kanalların muhteşem doğası ve sakin bir şehirdir. Normal hayattın verdiği stresten uzak durmak isteyenlerin ilk adresi olan Haarlem şehri, mağazaları ile oldukça popüler bir şehirdir.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.