İspanya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

16. Yüzyılda Avrupa’nın en büyük süper güçlerinden biri olan İspanyanın kültürel ve coğrafi olarak gezilecek yerlerinden bahsetmek istiyorum.

İspanya tarihsel olarak birçok medeniyeti içinde barındırmış bir ülkedir. İspanyol imparatorluğundan, Osmanlı imparatorluğuna kadar birçok uyruktaki insanı beslemiş ve yaşatmıştır. Hem tarihi, hem de iklimi bakımından zengin bir ülkedir ispanya. Bu nedenle gezilmesi gereken yerler oldukça fazladır. İspanyada gezilecek en güzel 5 yerden biraz söz etmekte fayda var. Bu yerler sizi başka bir dünyaya götürecek diyebiliriz.

  1. Bask

Dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan Bask, kültürel bakımından da zengin bir şehirdir. İlk olarak san sebastianı ziyaret etmeli ve oradaki igueldo tepesine çıkmalısınız. Buraya çıkış dikey bir şekilde finüküler ile yapılabiliyor. Finüküler 100 yılı aşkın bir süredir faaliyetini sürdürüyor. Bir farklı özelliği ise açık havadan ve dikey bir şekilde çıkıyor olması. Bu da eşsiz manzaraları beraberinde getiriyor. Güzel bir çıkıştan sonra yerden 200 metre yükseklikteki tepeye ulaşıyorsunuz. Tepeden baktığınızda Atlantik okyanusunu ve kenti kuş bakışı güzel bir şekilde seyredebiliyorsunuz.

Bask şehri aynı zamanda Fransa’ya da sınır komşuluğu yapıyor. Atlantik okyanusunun hemen kenarında kumsallar mevcut. Burada istediğiniz gibi kumsalın keyfini çıkarabilir ve denize girebilirsiniz. Çünkü deniz tertemiz ve havası muhteşem.

Burası 12. Yüzyılda kurulmuş bir balıkçı kasabasıydı. İnsanlar geçimlerini balık avlayarak temin ediyorlardı. Ancak 17. Yüzyılda buraya kraliyet ailesi yerleşmiş ve kent değişmeye ve gelişmeye başlamıştır. Günümüzde sokak ve caddelerinde eşsiz eski mimariler görmekte mümkün.

  1. Kurtuba

Emeviler dönemine ait önemli tarihi eserlere sahip bir şehir. Kurtuba denildiği zaman ilk gezilmesi gereken yer şüphesiz Kurtuba camisidir.

Kurtuba camisi 8. Yüzyılda, 1. Abdurrahman zamanında inşa ediliyor. Batının en önemli camilerinden olan Kurtuba Camii, mimarisiyle de göz dolduran bir camidir. İslam tarihinden bu yana aslına uygun bir şekilde korunmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Caminin mihrabı İstanbul’dan gelen altın bezelerle bezenmiştir. Bölgenin en önemli ve en kıymetli eserlerinden olan camii ahşap işlemeleri ve yapısıyla tam bir gözde.

Müslüman olan Endülüs Emevi devleti 12. Yüzyılda bu toprakları terk etmek zorunda kalıyor. Ondan sonra gelen kral bu güzel camii, kiliseye çeviriyor. Artık duvarlarına ve minaresine haçlar dikiliyor. Günümüzde de kilise olarak faaliyetini sürdürüyor. Kilise yapılırken bir kaç kolon ve duvar yıkılıyor. Bunu gören kral durumdan hiç hoşlanmıyor ve ‘ eğer böyle zarar vereceğinizi bilseydim, eski halini bozmazdım ‘ diyor. Buradan da pişmanlığını belirtmiş oluyor.

Tarihte Kurtuba dünyanın merkeziymiş. Pek çok üniversite eğitimleri burada yapılmış. Birçok buluş yine burada bulunmuştur. Hatta dünya daha yuvarlak olarak tespit edilmemişken yine burada yuvarlak olduğu bulunmuş. Endülüs’ün hatta İspanyanın en önemli şehri Kurtuba’dır.

For Horiba Endülüs

Burada Suhail adında bir kale bulunur. Bu kale Endülüs Emevi’leri tarafından yapılmış. Bu kalenin diğer özelliği sahi kıyısına yapılmış olmasıdır. Bu sayede denizi tam görebilmişler ve güvenliği bu şekilde sağlamışlardır. Yüzyılla öncesinden günümüze kadar gelen kale aslına uygun bir şekilde kalmıştır. İki kattan oluşan kalenin en üst kısmından şehri ve denizi rahatlıkla seyredebilirsiniz. Hemen plajların yanında olması kaleden kumsalı da rahatlıkla görebilmenizi sağlıyor. Akdeniz’i muazzam bir şekilde seyretmek gerçekten çok keyifli olsa gerek.

Yine 1. Abdurrahman tarafından yapılan kale, buraya Müslümanlar gelmeden önce küçük bir kaleymiş. Ancak Müslümanların gelmesiyle kale daha da çok büyütülmüştür.

San Sebastian

Endülüs’ün en uğrak noktalarından biri kordon ve plajı. Burada insanlar gün boyu vakit geçirebilecekleri birçok aktivite bulabiliyorlar. Özellikle havanın güzel olduğu zamanlarda plajda gezintiye çıkmak ve denize girmek en çok yapılan aktivitelerden biri. Burada tam olarak 3 adet plaj bulunur. Bunlar Contxa, Zurriola, Ondarreta plajlarıdır.

San sebastian her sene birçok festivallere ev sahipliği yapar. Bunlardan biri olan her sene 20 Ocakta Tamborrada adlı bir festival düzenlenir. Bu festivalde şehrin belediye başkanı bayrağı göklere çıkartır ve 24 saat şehirde davul sesi duyulur.

Şehrin tüm döngüsü burada dönüyor diyebiliriz. Bu nedenle ispanyada en çok gezilecek yerler arasında yerini alır.

Endülüs Hayvanat Bahçesi

Dünyanın her yerinden çeşit çeşit hayvanların barındığı bu hayvanat bahçesinde gezmek hem ebeveyn olarak hem de çocuklarla oldukça keyifli. Normalde hayvanlar size uzak durması ve kafeste olmasına rağmen, buradaki hayvanlar sizin çok yakınınızdan geçerek daha samimi onları hissetmenizi sağlıyor.

Hayvanat bahçesinde özellikle limurlar size son derece samimi davranıyor ve size yaklaşmak istiyorlar.

Dünyanın en ilginç hayvanlarının yer aldığı bir park. Afrika’dan Asya’ya kadar birçok hayvan türü bulunmakta ve dünyanın dört bir yanından onları ziyaret etmek için turistler geliyor. Parkın asıl amacı ise nesli tükenmekte olan hayvanları koruma altına almaktır.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.