İsveç’te Gezilecek En Güzel 5 Yer

İsveç, svear kabilelerinden gelen bir ülkedir. MÖ 800’ lü yıllarda İsveç’te yaşayan insanlar görülmüştür. Ancak daha sonra kuzey kesiminden Akdeniz’e doğruda yol alırlar. Çünkü ticaret için Akdeniz iklimi daha müsaittir. İklim bakımından İsveç daha soğuk ve keskindir, ancak Akdeniz, ılık ve nemli bir iklime sahiptir.

İsveç’in nüfusu 9. 75 milyondur. Bunun yanında anayasal monarşi sistemiyle yönetilir. Ülkede hâlâ eski kraliyet ailesi üyeleri vardır. Ve bu üyeler tıpkı eskisi gibi yaşayışlarına devam ederler. Burada halkta onlara karşı son derece saygılı. Ülkenin resmi dili İsveççedir.

Bölgeye yeni kişilerin gelmesiyle çatışmalarda baş göstermiş. Kuzeyde Svearlar, güneyinde ise Gotarlar sürekli savaş halindeymişler. Ancak daha sonra Svearlar, güneyde bulunan Gotarları yenince bölgede İsveç krallığının hakimiyeti başlamış. Zaman içinde çok fazla el değiştirse de aslına uygun kalan ülkelerden biri.

İsveç’ in coğrafi konumu ve kültürel miras bakımından zengindir. Bu zenginlik İsveç’in ekonomisinde olumlu sonuçlar doğuruyor.

İsveç ekonomik bakımdan da kendini geliştirmiş bir ülkedir. Bu nedenle 1995’ te Avrupa Birliğine girmeye hak kazanmıştır.

İsveç kuzey bölgesinde kaldığı için iklimi oldukça soğuktur. Buraya gelen insanlar daha çok kayak ve diğer kış sporları için gelirler. İsveç’te gezilecek en güzel 5 yeri sizler için araştırdık.

Göteborg

Göteborg şehri İsveç’in en bilinen merkezlerinden birisidir. Burası birçok turist tarafından konaklama olarak tercih edilir. Burada oteller ve kalacak evler mevcuttur. Göteborg’da konakladıktan sonra tarihi ve göze hitap eden raylı tren yolları çok meşhurdur. Burada trenle seyahat ederek hem istediğiniz yeri gezebilir, hem de muhteşem bir hissiyata kapılabilirsiniz.

Göteborg’a diğer ulaşım imkânları otobüs ve bisikletlerdir. Burada insanlar çok fazla bisiklete biner. Yani her yere bisikletle gidiyorlar diyebiliriz. Bisiklet kiralayarak bu geleneğe sizde katılabilirsiniz.

Göteborg’un en meşhur alışveriş merkezleri Nordstan ta bulunur. Burada alışverişe gitmek bir etkinlik haline gelmiş. Bu nedenle oldukça fazla alışveriş merkezi var.

Yine burada kültürel anlamda pek çok müzeler vardır. Örneğin bir Viking gemisi hiç gördünüz mü? Görmediyseniz mutlaka Göteborg’a bir uğramalısınız.

Skansen Müzesi

Bu müze açılış tarihi itibariyle en eski müze olma özelliği taşıyor. Skansen müzesi bir nevi minyatür müzesi gibidir. Birçok zanaat ve sanatkârlar burada şehrin yaşayış serüvenini anlatan bir işçilik sergilemişler. Küçük evler inşa ederek tıpkı o günler, o evlerde yaşatmayı amaçlarlar. Minyatürün yani sıra gerçek tarihi evlerde mevcuttur müzede.

Müze içerisinde yöresel kıyafetlerle dolaşan insanlarda görmek mümkündür. Bu yönüyle de gerçekten bir tarihi akış içine girmiş oluyorsunuz. Bununla birlikte yine eski yöresel evleri hatırlatan 150 kadar ev bulunur. Evler ülkenin çeşitli köylerinden taşınarak getirtilmiş ve burada sergilenmiştir. Tam bir açık hava müzesi olan bu yeri gezmek için 3 saat vakit ayırmanız gerekebilir. Orijinal olan bu evleri gezerken zamanın nasıl geçeceğinin farkına bile varmayacaksınız.

Buraya yöresel olarak birçok kutlamalar ve festivallerde düzenleniyor. Zaten İsveç’in en meşhur aktiviteleri festivaller ve fuarlardır.

Nobel Müzesi

Danimarka kralının 1520’ de gerçekleştirdiği katliamın bulunduğu yerde olan Nobel müzesi, ilk ödülden bu zaman kadar 100. Yılında müze olarak açılmıştır.

Müzenin bulunduğu yer eski borsa binasıdır. Bu binanın içinde Nobel ödüllerini konu alan eşyalar sergilenmektedir. Bu müzede alınan ödülleri gezerken, aynı zamanda nasıl alındığına dair hikâyeleri de sesli olarak dinleyebilirsiniz. Oldukça keyifli bir müze olduğunu belirtmek gerekir. Sesli anlatım sistemi de müzeye ayrı bir güzellik katıyor.

Borsa binasının hemen yanında Nobel kütüphanesi ve İsveç Akademisi yer alır. Bu nedenle turistler Nobel müzesini gezdikten sonra buraları da gezmeyi ihmal etmezler. Yine bu iki kültürel yerde gezilmesi mutlaka tavsiye edilen yerler arasında yerini alıyor.

National Museum

Biasieholmen yarımadasında bulunan bu yer 2018 yılında restorasyonu tamamlanmış ve halkın ziyaretine açılmıştır.

Asıl adı kraliyet müzesi olan bu kültürel yapı, 1866 yılında Ulusal Müze olarak ismi değiştirilmiştir. İtalya mimarisine sahip olan yapı, deniz kenarında olmasıyla da yerli ve yabancı turistlerin gözbebeği oluyor.

Müzenin içinde modern sanatın yanı sıra birçok tarihi tablo, seramik ve heykeller sergilenir. Bu kültürel miras görülmeyi ve gezilmeyi önemsenecek bir özelliğe sahiptir.

Östermalms Saluhall

Bizim dilimizle bir Pazar yeri olan bu yer tıpkı kapalı çarşı gibi birçok baharat ve yiyecek çeşitleri bulundurur.

1888 yılından bu yana insanlar çiftlikte yetiştirdikleri ve ürettikleri malzemeleri buralarda satarlarmış. Hâlâ da bu geleneği devam ettiren halk, aynı zamanda cafe gibi yerlere yakın olmasıyla da insanların dikkatini daha da çok çekmeği başarıyor. Turistler buraya gelip restorantlar da yemeklerini yedikten sonra pazarda dolaşıp yöresel yiyeceklerinde tadına bakabiliyorlar.

Yiyeceklerin satıldığı yerler kapalı mekânlardan oluşuyor. Bu nedenle günün belirli saatleri açık bulunurlar. Burayı gezmeye niyet eden kişiler mutlaka giriş çıkış saatlerini öğrenip öyle gitmeleri gerekir.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.