İtalya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

200 bin yıl öncesine dayanan tarihiyle İtalya tam bir kültür merkezi. Ayni zamanda coğrafi konumu itibariyle günümüzde ve tarihte de önemli rollerde sahne alır. Tarihinde pek çok kavime ev sahipliği yapmış İtalya. Ancak en köklü devlet olarak Roma İmparatorluğu yönetimi altına girmiştir. Avrupa’da oldukça söz sahibi olan İtalya’ da antik çağdan mimari kalıntılar bulunur.

Resmi dili İtalyanca olan bu kültür âbidesi ülkenin başkenti ise Romadır. İtalya’da gezilecek en güzel yerler listemizi sizlerle paylaşıyoruz.

Monopoli

Atlantik okyanusun yanında yer alan Monopoli, aynı zamanda İtalya’nın güney kesiminde bulunur. MÖ 500 yıllarında da faaliyetini sürdüren bu şehir İtalya’nın en meşhur kentlerinden biri. Roma döneminden kalma kaleler gerçekten bir ihtişamla sizi karşılar.

Monopoli sokaklarında âdeta bir tarihi gezintiye çıkarsınız. Çünkü eşsiz mimarileri ve oyma yapıtlarıyla her bir sokakta karşınıza çıkarlar. Sokaktaki evlerde dikkati çeken evlerin sıralı bir şekilde birbirine yapışık olması ve karşılıklı olarak da minik köprüler inşa etmiş olmalarıdır. Burada anladığımız kadarıyla burada komşuluk ilişkileri bir hayli samimi.

Turizmin ortasındaki bu şehirde konaklamak için çok fırsat var. Bir gece geçirdikten sonra bu eşsiz Monopoli’ yi gezebilirsiniz.

Sokaklardan sahile yürüdüğünüzde deniz kenarında surlara rastlarsınız. Bu surlar tarihte yüzlerce yıl önce yapılmış yapıtlardır. Burçların üzerine çıktığınızda yine o dönemde kullanılan top mermiler göze çarpar. Ve tabiki muhteşem bir deniz manzarası eşliğinde.

Kaleler tarihte şehri korumak amaçlı yapılmasının yanı sıra hapishane olarak da kullanılmıştır. Ancak günümüzde müze olarak faaliyet göstermektedir.

Alberobello

İtalya’da daha önce görmeyeceğiniz mimariler burada vardır. Burada bulunan konik evler âdeta Şanlı Urfa’ nın tarihi evlerini andırır. Ancak bu evler beyaz ve gri renkten oluşuyor. Kendisi beyaz, çatışı gri taslarla bezenmiş bu evler ayrı ayrı bakıldığında Selçuklu mimarisini de andırır, ancak her biri birbirine yapışık dizayn edilmiştir.

13. yüzyılda dönemin kralı bu evlerde oturan insanlardan çok fazla vergi alıyormuş. Halk vergi vermemek için bu ilginç evleri yapmış. Çünkü çatısı olmayan evden o dönem vergi alınmıyormuş ve bu evlerin çatısında hiçbir harç kullanılmadığı için hemen çökebiliyormuş. Vergi memurlarını gören halk hemen çatıyı yıkıyormuş ve bu sayede vergi ödemekten kurtuluyorlarmış. Bu bölgede 1600’ den fazla kunik ev bulunur. Buraya gelindiğinde mutlaka bu zengin mimariyi ziyaret etmek gerekiyor.

Fasano

Yemyeşil doğanın ortasında limon ağaçlarının arasında sizde Fasano’ da konaklayarak bu muhteşem yeri keşfe başlayabilirsiniz.

Buraya hava alanından gelirken az bir miktar para ödeyerek araç kiralayabilirsiniz.

İtalya’nın Fasano kentine genelde turistler konaklamak, havuzda yüzmek ve sessiz bir ortamın keyfini sürmek için geliyorlar. Çünkü burada dünyada en güzel kır otellerinden bir kaçı bulunuyor.

Polignano A Mare

İtalya’nın en güzel sahil kasabalarından biri. 2 bin yılı aşkın bir tarihe sahip olan bu kasabada antik döneme ait sikkeler bulunmuştur. Buda bölgenin ne kadar eski bir döneme sahip olduğunu kanıtlıyor.

Bölgenin Eskişehir merkezinde yine tarihi köprüler ve kemerler yerini alır. Kasaba iki yakadan oluşuyor ve bu iki yakayı birbirine bağlayan bu köprülerdir. Köprünün hemen ortasından denizin mavi manzarası görülüyor.

Şehre kale kapısından giriliyor. Çünkü bu kasaba kale içine kurulmuştur. İçerisinde yine tarih evler, dar sokaklar bulunur. Her bir köşede tarihten bir iz bulabilirsiniz. Buralarda gezinti yaptıktan sonra dünyanın en meşhur plajı Polignano a mare ye kuş bakışı bakabiliyorsunuz.

Burada iki kaya aralarında minik plajlar bulunuyor. Bu kayalar denizin yıllarca çarpması sonucu oluşan çizgilerden meydana geliyor. İnsanlar bu kayaların üstünden denize atlayarak fotoğraf çektirebiliyorlar. Bu kasabada hem kültür, hem de doğa bir arada diyebiliriz.

Castellana Grotte

Burada en çok meşhur olan mağaradır. Mağaraya güvenli bir şekilde yatay iniş gerçekleştiriliyor. Özellikle çocukların çok ilgisini çeken bu yer oldukça büyük. İtalya’nın en uzun mağarası olan Castellana mağarası, aynı zamanda Avrupa’nın da ikinci büyük mağarasıdır.

1983 yılında keşfedilen bu mağarada uzun sarkıtlar bulunur. Zaman içinde suların damlamasıyla oluşan sarkıtlarda mineraller bulunur. Bu nedenle solunum yolu problemleri olanlara şifa kaynağıdır.

İçeri girdiğinizde tiyatro sahnesi bulunur. Burada insanlar bir kaç sene öncesine kadar korku filmleri izlerlermiş.

Pisa

Tarihinde oldukça zengin bir döneme ait yapıtlar bulunan bu şehirde gezilecek yerler arasından yerini alıyor. Pisa, İtalya’nın kuzeyinde Toskana kentinde yer alıyor. Tarihçesine bakıldığında 11. Yüzyıldan beri dünya tarihinde yerini almaya başlamış.

Pisa şehri eskiden dünyanın en önemli deniz cumhuriyetlerinden birisiymiş bu nedenle önemli bir tarihi esere sahip. UNESCO dünya mirası listesinde de yerini alan şehir daha çok eğik Pisa kulesi ile tanınır. Kulenin eğik olmasının nedeni yanlış hesaplanan mimari projesidir.

Buraya gelen insanlar sadece bu yapının fotoğrafını çekmek için bile geliyor. Kulenin eğik olması kuleyi tutar gibi yapıp uzaktan fotoğraf çekilmesiyle meşhurdur. Pisaya gelen her turistin albümünde bu poz mutlaka bulunur.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.