Akyaka Gökova Kamp Alanı

Makalede Neler Var?

 Akyaka ve Gökova mahalleleri Azmak nehrinin her iki kıyısında yer alır. O yüzden kimi kesim; kamp alanı ismini Akyaka, kimi kesimler de Gökova olarak isimlendirmektedir. Doğrusu ise Akyaka Orman Kamp alanıdır ve Akyaka’da yer almaktadır. Ancak ağırlıklı olarak Gökova Kamp alanı olarak bilinmektedir. Öncelikli olarak bu konuya bir açıklık getirelim istedik.

 Akyaka, Azmak nehrinin sağ tarafında bulunmaktadır. Gökova ise sol tarafında yer almaktadır. Her iki mahalle, Muğla iline bağlı Ula ilçesindedir. Gökova körfezinde her iki yerinde muhteşem güzellikte koyları da görülmeye değerdir.

Akyaka Orman Kampı Özellikleri

 Türkiye’de ki en çok tercih edilen kamp alanlarından biridir. Adından da anlaşılacağı üzere orman içindedir. Ayrıca orman haricinde 8 ayrı koyu ile turizme hizmet etmektedir. Kamptan sıkıldığınızda; biraz değişim, biraz da serinlemek için bu güzelim koylara da arada bir kaçamak yapabilirsiniz. Yerleşim yerine de oldukça yakındır. İhtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Ormanın büyülü güzelliği ve serinliği ile koylarını da hesaba kattığınızda kamp alanı tercihinizde büyük bir avantaj sağlar.

 Kamp etkinliği haricinde tur tekneleri ile civar koyları gezebilme imkanınız bulunuyor. Özellikle Sedir Adası turlarına mutlaka katılmanızı öneririz. Aynı turu Azmak deresinde de yapmanız mümkün.

Gökova – Akyaka Orman Kamp Tesisi Hakkında Bilgiler

 Özellikle belirtmek isteriz ki Türkiye’nin en donanımlı kamp alanlarından biridir. Ayrıca düzen konusunda da oldukça başarılı bir kamptır. Alan, sosyal tesisler açısından da zengindir. Basketbol sahası ve çocuk parkına sahiptir. Elektrik, tuvalet, duş, çeşmeler, bulaşıkhane, çamaşırhane, büfe ve restoran imkanları ile işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Akyaka tesisi 70 karavan ve 300 çadır kapasitesine sahiptir. Çadır haricinde konaklamak için bungalov evleri ve taş evleri de bulunmaktadır. Özellikle yazın çok rağbet edilen bir kamp alanı olduğu için çadır ve bungalov için önceden rezervasyon yaptırmalısınız. Araçlarınız için ücretli otoparkı mevcuttur.

 Konaklama ücretleri gideceğiniz mevsime göre farklılık göstermektedir. Fiyatlar yazın bir miktar artış göstermekle birlikte ilkbahar ve sonbahar aylarında biraz daha uygundur. Engelli çadır ve karavan tercihleri de bulunmaktadır.

Aladağlar Çamardı Kamp Alanı

 Aladağlar’da mükemmel bir kamp tatili sizi bekliyor. Bu bölge treeking hiking ve bisiklet turu yapmak isteyenler için resmen bir cennet. Bu bölge elinizin altında yaşayan bir cennet gibi adeta. Öyle çok fazla ormanlı değil belki, yer yer ormanlık alanlar elbette var. Aladağlar denen bu bölgede irili ufaklı birçok gölet yer almakta.

Aladağlar Kamp Alanında Neler Yapılır?

 Manzara mı? Resmen çarpıcı. Kamera ile uğraşanlar için eşsiz bir yer. Film çekmek için Türkiye’deki en ideal yerlerden biri olabilir. Ortam inanılmaz ferah ve her yer tam bir sanat. Göletlerin yanına çadırlarınızı kurup günlerce güneş, bisiklet, yürüyüş ve sohbetin keyfini çıkarabilirsiniz. Mangal yapmadan olur mu? Bitmedi, bölgede size hizmet verecek sosyal tesis de mevcut. Bungalovlarla kalabileceğiniz bir yer burası.

 Çadıra güvenmeyip bungalov sevenler için en ideal birkaç yerden biri diyebiliriz. Bölgede yer alan profesyonel bir işletme size dilediğiniz birçok konuda hizmet sunacak. Yine işletmenin kafesine girip içinizi ıslatacak serin bir şeyler içebilirsiniz. Aladağlar çevresinde bisikletinizi kapıp sağlam bir tur atabilirsiniz. Demirkazır Zirvesi’ne yine bisikletle ulaşmanız da mümkün olacaktır. Hava biraz bozabilir, bu ihtimale karşı hazırlıklı gelseniz iyi olur. Her kampta olduğu gibi yağmur ve rüzgar işin tuzu biberi.

Çamardı Aladağlar Kamp Yeri Tesis imkanları

 Çamardı ilçesi Niğde’e bağlı bir yer. Bölgede yer alan Çukurbağ köyü ise yine zevkle gezilebilecek ve kamp atabileceğiniz bir yer. Bölgeye ulaştıktan sonra şöyle bir tur atıp çadırı kuracağınız yeri belirlerseniz iyi olacaktır. Çukurbağ Köyü’ndeki Aladağ Kamping Bungalov tesisi soluklanıp bungalov keyfi yapabileceğiniz bir yer.

 Bu işletme doğa ile iç içe ideal bir yere kurulmuş gibi görünüyor. İşletmenin manzarası Demirkazır zirvesine doğru bakıyor. Ailenizle bu bölgeye gelip tırmanış, yürüyüş, bungalov keyfi ve kamp gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Bölgede keşfedebileceğiniz yüzlerce farklı atraksiyon var. Enerjisi olan için tadından yenmez bir yer. Bisikletinizi götürmeyi sakın unutmayın, ideal bir bisiklet sürüş parkuru burası. Ha bir de, gitmişken köylülerin elinden bir çay içmeyi de unutmayın. Onlara küçük bir hediye götürmeniz ise adettendir.

Adrasan Kamp Alanları | Adrasan Kamp Kurulacak Yerler

 Adrasan için denecek ideal bir söz var: Olimpos’un komşusu. Adrasan bölgesinde size hizmet verecek bir çok tesis yer alıyor. Yani rahatça kamp yapmak ve tatil yapmak isteyenler için en rahat yerlerden biri diyebiliriz. Doğanın sofrasında mışıl mışıl uyuyup cıvıl cıvıl kuş sesleriyle uyumak isteyenler için ise çadırla sahile inebilir ve güzel bir ağacın altına çadır atabilir. Adrasan Türkiye’den ve Avrupa’dan her yıl yüzbinlece turist çekiyor. Bu bölge cennetten bir köşe olarak tanımlanıyor. Dünyanın çeşitli yerlerinden buraya özellikle gelen insanlar var. İngilizce ilerletmek için şahane bir fırsat.

Adrasan Koyu

 Adrasan koyu, bölgede kamp atabileceğiniz en ideal yer olarak göze çarpıyor. Çavuşköy olarak da bilinen bu cennet köşesinde mükemmel bir deniz ve küçük bir dağ manzarası sahilde sizi bekliyor. Buraya ulaşmak için Kemer istikametine girip Tekirova’ya ve Ulupınar’a uğrayıp Olimpos sapağına gelmeniz gerekiyor. Sapağı geçince Adrasan yazan tabelayı hemen göreceksiniz. Burdan sonra on kilometre daha devam edin, böylece Adrasan Köyü’ne, yani Çavuşköy’e ulaşabileceksiniz. Sahile çıkmak istiyorsanız 4 kilometre daha devam edip denize varabilirsiniz. Araçla gitmeyecekseniz de sorun değil. Otogar’dan Kumluca ilçesine gidin ve sonra Olimpos/Çavuşköy sapağında inin. Burdan geçen Adrasan minibüsleri sayesinde hedefinize ulaşabilirsiniz. Diğer alternatif ise Kumluca otogardan Adrasan minibüslerine binmek. Tercih sizin.

Adrasan Sahili

 Size bahsettiğimiz Adrasan sahiline, yani Adrasan koyuna ulaşmak için ise sahilden devam edip sahil sonunda yer alan Ford Hotel’den yukarı çıkmanız gerekiyor. Toprak yolu takip edin ve ormanın içerisinde yer alan bu saklı cenneti keşfedin. Bu bölge kamp için en ideal yerlerden biri. Her yıl binlerce insan üşenmeden buralara kadar gelip kamp yapıyor. Yalnız olmayacağınıza eminiz. Sahilde güzel bir sohbet ve mangal keyfi yapabileceğiniz birçok yeni dost edinebilirsiniz. Yalnız kalmak istiyorsanız yine kıyıda köşede bir yere geçerek cennetin tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca yağmura yakalanırsanız diye yağmurluk almanız tavsiyemizdir. Kıyafet yedeklerinizi de almayı unutmayın. Adrasan Koyu tesisler bulabileceğiniz bir yer. Duş gibi, konaklama gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Antalya Kaş Kamp Alanı

 Antalya’nın Kaş ilçesi, sadece denizi ve koyları ile tatilcilere değil; kamp alanları ile de kamp severlerin de uğrak noktasıdır. Seçenek olarak da birçok kamp alanını da içinde barındırmaktadır. Bu da siz kampçılara fiyat avantajı sağlıyor. Kamp alanlarının çoğu plaj ve koylara yakın mesafede bulunuyor. Çoğu denize yürüme mesafesinde yer alıyor. Kaşın doğal güzelliği ile koyları birleşince ortaya harika bir tatil olanağı çıkıyor.

 Sizlere tavsiye edebileceğimiz Antalya Kaş Kamp alanlarından birkaçından bahsedelim.

En Çok Tercih Edilen Kaş Kamp Alanları Nerelerdir?

 Antalya Kaş’ın en popüler kamp alanlarından biri nedir diye soruluğunda hemen aklımıza Kaş Kamping geliyor. Çok eski bir mazisi olan bu kamp alanı özellikle sahip olduğu plajı ile öne çıkıyor. Konumu itibari ile Kaş merkeze oldukça yakındır. Ayrıca Kaş Antik Tiyatrosu’na da yürüme mesafesindedir. Bu imkanlar size kamp alanı haricinde Kaş’ında tadını çıkarma fırsatı da sunmaktadır.

 Ağaçlık bir alanda yer alan Kaş Camping kamp alanında karavan, çadır alanları ve bungalow evler yer alıyor. İster çadırınızı kendiniz getirin, isterseniz çadır kiralayın. Ortak kullanımlı duş ve tuvaletleri var. Bunun haricinde elektrik sıkıntınız da yok.

Olympos Mocamp Kamp Alanı 

 Diğer bir kamp alanı tavsiyemiz de Kaş Kalkan yolu üzerinde yer alan Olympos Mocamp kamp alanıdır. Kaş merkeze 2 kilometre uzaklıktadır. Kampın avantajları olduğu kadar dezavantajları da mevcut. En önemli dezavantajı yol kenarında yer alması ve araçların gürültüsüne mağruz kalması. Ama bu açığı eşsiz güzellikteki plajı kapamakta. Ayrıca denizi de görülmeye güzel güzellikte. Burada da bungalowlar, çadır alanları ile karavanlar gibi hizmetler sunuluyor. Elektrik, tuvalet ve duş da bulunmakta.

Can Mocamp Kamp Alanı

 Diğer kamp alanlarına göre biraz deniz dezavantajı olsa da Antalya Kaş Kamp alanları listemizde bu kamp alanına da yer vermek istedik. Bir koya ve plaja sahip olmasa da önünde yer alan marinası bu dezavantajı bir nebze de olsa gidermekte.

 Can Mocamp’ta bungalow evler göze çarpmakta. Ayrıca hazır çadır hizmeti de var. Bunun haricinde çadırınızı kendiniz getirip de kurabiliyorsunuz. Fiyatları da olduça cazip.

Artvin Borçka Karagöl Kamp Alanı

 Geldik Artvin Borçka kamp alanına. Karagöl kamp alanı Borçka’ya 25 kilometre mesafede yer alıyor. Borçka Macahel güzergahından devam ederek Karagöl tarafına sapmanız gerekiyor, yol sizi kamp alanına çıkaracak zaten. Yılın dört mevsiminde buraya gelebilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında süper bir manzara sizi bekliyor burada. Yemyeşil doğası, inanılmaz bitki örtüsü ve kendine has hayvan habitatıyla sizi çocukluğunuza götürecek bir kamp alanı. Bölgede tesis imkanları var ancak siz yine de işinizi garantiye alıp sevdiğiniz şeyleri yanınıza alın. Hazırlıklı gitmekte fayda var. Özellikle kıyafet konusunda dikkatli olmak şart. Yağmurluk ve bot bu bölgede vazgeçilmezlerden. Karagöl ismine kanıp aman diyim balık tutmaya kalkmayın, korunaklı bir göl burası, balık tutmak yasak.

Karagöl Borçka Kampında Yapılacaklar

 Bölgeye vardığınızga göreceğiniz dere vadi boyunca akarak gezi güzerhanızda sizi takip ediyor. Mutlaka arabanızdan inip şöyle güzel birkaç fotoğraf almanızı tavsiye ederiz. İnmişken kısa bir yürüyüş yapın ve göreceğiniz manzaralar karşısında şöyle bir saç baş yolun! İnanılmaz bir yer burası. Artvin zaten ormanlarıyla ve doğasıyla meşhur. Dere üzerinde yüzen rengarenk sandallar ise tam fotoğraflanmalık. Cennetten bir köşe desek hiç de yanılmış sayılmayız. Gölün üstündeki iskeleye çıkıp manzaraya karşı şöyle derin bir nefes almayı unutmayın. Tazelenmek için bu deneyimi yaşamanız şart. Bölgeye sizi gibi kampa giden birçok insan göreceksiniz. Yabancı turist görürseniz ise sakın şaşırmayın. Çünkü Karagöl’ün ünü Avrupa’ya yayılmış durumda!

Karagöl Tabiat Parkı Kamp Konaklama

 Karagöl tabiat parkı alanında konaklayabileceğiniz bir alan bulunmamakta. Ancak 15 kilometrelik mesafede pansiyonlara ulaşabilmektesiniz. Karagöl yolu üzerinde yer alan pansiyonlarda konaklamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Gezerken dinlenmek iyi gelebilir. Kamp alanına varınca çadırınızı atar doğayı keşfe çıkarsınız. Kampı nereye mi atacaksınız? Elbette göl kıyısına! Düşündükçe çıldıracak gibi olmamak elde değil. Buz gibi serin bir manzara ve doğa sizi bekliyor. Ufak bir mangal yapmak ise günah değil elbette. Şöyle güzel bir içecek ve kitap keyfi ise şöleni tamamlayacaktır. Sonuç olarak cennet sizi bekliyor, hazırlığınızı yapın ve en kısa sürede Karagöl kamp alanına koşun!

Bafa Gölü Kamp Alanları İnceleme Yazısı

 Güzel Türkiye’mizde sadece birbirinden güzel denizler ve koylar yer almıyor. En az onlar kadar güzel doğa ile iç içe görülmeye değer gölleri de bulunuyor. Bunlardan biri de Ege bölgesinde yer alan Bafa gölüdür. Bu göl aynı zamanda Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olma özelliğini taşımaktadır. Hem Muğla hem de Aydın ilinde yer almaktadır.

 Antik tarihe bile ev sahipliği yapmış olan bu asırlık göl, mutlaka görülmesi gereken tarihi eserleri de içinde barındırıyor. Üzerinde kiliseler, manastırlar ve 3 adet de küçük ada bulunuyor.

Bafa Gölü Kamp Alanı Özellikleri

 Bafa Gölü, Büyük Menderes’in Ege Denizinden kopararak oluşturduğu doğal bir tatlı su set gölüdür. Eşsiz doğal güzelliği ile de kamp yapacaklar için çok tercih edilen bir yerdir. Milas ilçesinde yer alan bu göl aynı zamanda Çamiçi Gölü olarak da adlandırılmaktadır. Doğal yapısı ve uzun süre bu yapısını korumayı başarması nedeni ile 1989 yılında Tabiat Park alanı ilan edilmiştir.

Hem gölün nimetlerinden serinlemek için yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda tekne turu da yapabilirsiniz. Ancak en önemli özelliklerinden biri de görülesi güzel doğasıdır. Özellikle gün batımını mutlaka bir de burada izlemelisiniz. Gölü çevreleyen zeytin ağaçlarının gölgesinde kamp yapmak da ayrı bir keyif verecektir. Bunun için de en elverişli yerler Bafa gölü kıyısındaki Kapkırı Köyünde yer alıyor. Burada büyük bir kamp alanı var. Çevresinde kalabileceğiniz pansiyonlardan başka bir şey yok. Onun için alışverişinizi buraya gelmeden önce tam yapmalısınız.

Bafa Gölü Kamp Etkinlikleri

 Şehrin gürültüsü ve keşmekeşliğinden kurtulup doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyenler için arayıp da bulamadıkları bir yer. Doğanın güzellikleri içinde sabah yürüyüşlerine katılıp sonrası için enerji depolayabilirsiniz.

 Bafa Gölü ayrıca bir kuş cennetidir. Yüzlerce çeşit kuş çeşidini içinde barındırmaktadır. Kayık kiralayıp kuşların fotoğraflarını çekebilirsiniz ya da turla geldiyseniz özel foto safari turlarına katılabilirsiniz.

 Bunun haricinde eğer yazın kamp kuracaksanız göle girip serinlemeniz de mümkün. Tur ücretleri de kahvaltı, rehberlik, akşam yemeği, yer ücreti ve seyahat sigortasını da hesaba kattığınızda oldukça makul.

Çubucak Orman Kampı

 Bu cennet köşesi Çubucak Orman Kampı Marmaris’te yer alan İnbükü kampından sadece birkaç kilometre mesafede yer alıyor. Çubucak Orman Kampı olarak bilinen bu yer Muğla’da görebileceğiniz en güzel kamp alanlarından biri.

 Marmaris Çubucak Orman kampına nasıl gidilir diye sorarsanız onu da söyleyelim. Orman Marmaris-Datça karayolu üzerinde 23. kilometrede yer alıyor. Marmaris Datça yoluna girin ve Değirmenyanı Köyü’nü geçin. Ardından Askeri dinlenme tesislerini göreceksiniz. Bu tesislerin hemen yanında Çubucak Orman kampı sizi bekliyor olacak.

Çubucak Kamp Yerleri ve Kamp Alanı Özellikleri

 Devletin işlettiği bir kamp alanı burası. Bu sebeple tesis fiyatları hala uygun. Çadırınızı kapıp kamp yapabileceğiniz ender güzellikte yerlerden biri diyebiliriz. Karavan ile kamp yapmanız için de yine uygun bir burası. Kamp alanındaki tesiste wifi internet, bulaşıkhane, wc ve duş gibi özellikler var. Yine yiyecek içecek konusunda da sizi tatmin edecek bir alan. Ayrıca alanda market de var. Yani buraya çok hazırlıkla gelip son derece zevkli birkaç gün geçirebilirsiniz.

 Öyle yalnız kalabileceğiniz bir yer pek değil. Bölge devlet işletmesi olduğu için hayli meşhur. Haliyle gittiğinizde birçok kampçıyı halihazırda bölgede göreceksiniz. Kalabalık sevmiyorsanız canınızı sıkabilir. Ancak, hayır ben işime bakarım, ayrıca kalabalığı, eğlenceyi topluğu severim, sosyalimdir derseniz bölge sizin için en ideal yer. Bölgede bir gece kaldıktan sonra ikinci gün sırt çantanızı alıp doğayı keşfe çıkabilirsiniz. Mükemmel bir bitki örtüsü sizi bekliyor olacak.

Çubucak Orman Kampı Tavsiyeleri

 Yürüyüş için ideal bir bölge Çubucak Ormanı. Ciğerlerinize taze hava çekmek istiyorsanız çantanızı alın şöyle 5 6 saatlik bir yolculuğa çıkın. Tabi gezerken mini bir harita oluşturmanızda fayda var, kaybolmak istemezsiniz öyle değil mi? Yağmur her daim kampçıların arkadaşı. Bu açıdan yanınıza yağmurluk ve ekstra kıyafet almanızda fayda var. Ayakkabılarınızı kurutmakla uğraşmak istemiyorsanız yedek bir ayakkabı da iyi olacaktır.

 Bölgeye gelmişken komşu güzellikleri ziyaret etmenizi de öneririz. Mükemmel bir bitki örtüsü ve yöreye özgü yeryüzü oluşumlarını görebilirsiniz. Yanınıza su, yiyecek ve içecek alıp güneşin alnında şöyle güzel bir keşif yürüyüşü öneririz. Aman güneş kremini ve şapka almayı unutmayın, yanarsınız..

Kırklareli İğneada Longoz Ormanları

 Ülkemiz gerçekten eşsiz doğal güzelliklerle dolup taşıyor. Maalesef bunların farkında değiliz. Farkına varamadığımız yerlerden biri de İğneada Longoz ormanları. Doğallığını günümüze kadar koruyabilmiş olması da çok fark edilmemiş olmasından kaynaklanıyor.

 İğneada Longoz Ormanları, Marmara Bölgesi Kırklareli ili Demirköy ilçesinde yer alıyor. 2007 yılında da alınan bir kararla Milli Park ilan edilmiş. Kısa süreli kamp yapmak isteyenler için harika bir tercih.

 İğneada sadece ormanları ile değil kumsalı ve güneşi ile de kampçılara göz kırpıyor. Onun haricinde ücretli ve ücretsiz birçok kamp alanını da içinde barındırıyor. Özellikle ücretsiz kamp yapacaksanız önden bir keşif yapmanızda fayda var.

İğneada Longoz Ormanları Kamp Alanları Nerelerdir?

 Ücretsiz kamp yapmak istiyorsanız İğneada Mert Gölü Mesire Alanı ile Beğendik Köyü Plajını tercih edilebilir. Mert Gölü mesire alanı şehir merkezine oldukça yakın ve göle de yürüyerek ulaşılabilir. Göl çevresine çadır kampı kurulabiliyor. Yakınında tesis ve kafeler bulunuyor. Yine kullanılabilir düzeyde tuvalet ve duşları da bulunuyor. İlk defa kamp yapacaklar için tercih edilebilir.

 Beğendik köyü plajıda İğneada’da ücretsiz kamp yapabileceğiniz bir diğer alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Plaj olması hasebiyle denize girilip balık tutulabiliyor. Herhangi bir ihtiyaç anında yakınında köylülerin işlettiği mekanlardan yararlanabiliyorsunuz.

İğneada Longoz Ormanları Kamp Alanları için Tavsiyeler

 Bu iki yerin haricinde Limanköy Bakırdere Koyu da üçüncü bir alternatif olarak düşünülebilir.

 Tüm bu ücretsiz alternatifler haricinde ücretli kamp alanları da bulunuyor. Bunlardan biri de Çapulcu Mehmet Dede Kamp yeridir. Burasını daha çok aileler tercih ediyor. Yol kenarı olduğu için biraz gürültülü bir yer. Ateş yakmak yasak. Tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı ücretli olarak giderebiliyorsunuz.

 Sarpdere yakınlarındaki kamp yerleri doğayı seven kampçılar için daha ideal gibi görünüyor. Belirli kamp alanları yok. Çadırınızı belirlediğiniz alana kurabiliyorsunuz. Çevresinde yerleşim yeri yok. O yüzden bazı ihtiyaçlarınızı kendi çabalarınızla karşılamalısınız.

 Özellikle ıssız bir yerde kamp kuracaksanız dikkatli ve tedbirli olmanızda fayda var. Geceleri oldukça soğuk olabiliyor. O yüzden yanınıza kalın elbiseler almanızda yarar var. Tuvalet ve duş alanları da olmayacağından bunları da göz ardı etmemelisiniz.

Kabak Koyu Kamp Alanı

 Kabak Koyu gibi meşhur bir yeri kamp alanlarına eklemeden olmaz öyle değil mi? Babadağ eteklerinde yer alan Kabak Koyu kendine sessiz ve huzurlu bir kamp yeri arayanlar için biçilmiş kaftan. Bölge kendine has mükemmel bir bitki örtüsüne ve hayvan habitatına sahip. Ressam elinden çıkmış gibi bir cennet köşesi burası adeta. Bölgedeki güzelliğin korunması için Kabak Koyu 1. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir. Böylece bölgenin özellikleri ilk günkü gibi aynı güzellikte yaşamaktadır.

Kabak Koyu Kamp Yerleri ve Tesisler

 Kabak Koyu’na detaylı olarak baktığımızda ise, üç tarafının dağlarla çevirili olduğunu görüyoruz. Derin bir vadi burası aslında. Ayrıca bölgedeki vadinin sonunda sizi çakıllı kumsala sahip bir deniz bekliyor. Heyecan verici öyle değil mi? Bu özelliği sayesinde her yıl onbinlerce turist bölgeye akın ediyor. Elbette siz de gideceksiniz eminiz! Burdaki güzellik gerçekten de ağız sulandıran türden… Resimlere baktığımızda heyecan yerimizde duramıyoruz. Gidenlerin anlattığına göre ve dost sohbetlerinde söylenenlere göre bu bölge Türkiye’de kamp için seçilebilecek en ideal 5 yerden biri.

 Bölgede birçok kamp alanı bulunuyor. 20 civarında işletme bölgede size kamp yapabilmenize olanak sağlayan hizmetler veriyor. Yani sosyal tesis olarak pek eksik bulamayacağınız bir yer burası. Çadır istemiyor musunuz? Sorun değil, bungalovlar sizi bekliyor burada. Hiç yükünüz olmadan gelip kamp ve doğa keyfi yapabilir ve çevreyi gezip evinize kolaylıkla dönebilirsiniz. Sırtınızda hiçbir şey taşımanıza gerek yok yani. Ancak ben ücra köşelere çadır atmak istiyorum diyorsanız, ona diyecek söz yok. En heyecan verici olanı da bu olur zaten.

Kabak Koyu Kamp Bölgesi Özellikleri

 Bölgede yer alan tesislerde restoranlar, elektrik imkanı, wifi internet imkanı, kiralık çadır, ahşap masa, hamak, su, duş ve tuvalet imkanı mevcut. Mükemmel öyle değil mi? Bu imkanları bir arada bulabileceğiniz nadir kamp alanlarından birine sahip Kabak Koyu ve burası Ölüdeniz’e 17 kilometre mesafede yer alıyor. Bölge ayrıca çok ender bir jeolojik yapıya sahip. Bu bölgeye denizden ve karadan ulaşabilirsiniz. Ölüdeniz Faralya güzergahını takip ederseniz 30 dakika içinde Kabak Koyu’na varabilirsiniz. Bölge hayli engebeli, aracınızın altını vurmayın aman dikkat. Bu açıdan yüksek altlı aracınız varsa gitmeniz uygun olacaktır.

Kaçkarlar Rize, Kaçkar Dağı Kamp Alanı

 Kaçkarlar kamp alanı inceleme yazısında heyecan verici şeyler var doğrusu. Kaçkar Dağı eteklerine yer alan bu bölge diyebiliriz ki üstünüzdeki tüm negatif enerjiyi atabileceğiniz nadir yerlerden biri. Muhteşem bir tabiata sahip. Manzarasına zaten diyecek yok, olağanüstü bir şey burası! Kaçkar Dağları’nda dört mevsim kar görebileceksiniz. Bölgede ayrıca yeşil renginin tüm tonlarını doğada keşfedebilirsiniz. İnanılmaz güzel çayırları var bu bölgenin. Dağların zirve bölümlerine çıkma şansı elde ederseniz burada mükemmel göller göreceksiniz. Doğrusu pek az görülen nadir manzaralar var burada. Bölgede kamp için gideceğiniz yerlerin başında Kavrun Yaylası geliyor. Ayrıca yine Dilberdüzü ve Galerdüzü bölgeleri de kamp için süper ideal yerler.

Kaçkarlar Kampı Özellikleri

 Buzul göllerine ulaşmak için yapmanız gereken şey ise yukarı Kavrun’dan göllere doğru bir yürüyüş yapmak. Kavrun’da şöyle güzel bir kamp atın ve bölgenin keyfini çıkarın. Bölgede kamp attıktan sonra sırt çantanızı alın ve fotoğraf makinenizi de boynunuza asıp yürümeye başlayın. Bölgede kaybolma gibi bir durum yaşadıysanız dere yolunu takip edebilirsiniz, dönüş yolunu böylece bulabilirsiniz. Rehbere ihtiyacınız varsa yine Şahin kafe olarak bilinen yerde rehber bulmanız mümkün. Bölgeyi iyice gezdikten sonra Kavrun’a attığınız kampa geri dönebilirsiniz.

Kaçkar Kampı Giyim Tavsiyeleri

 Kaçkar Dağı’nda kamp atarken ve yürüyüş yaparken giyiminiz özenle seçilmiş olmalı. Doğu Karadeniz bölgesi olduğu için burada yüksek nem ve çoğu zamana yağışlı bir hava sizi bekliyor. Bu açıdan kıyafetlerinizi alırken su geçirmez özellikle olmasına dikkat edin. Ayrıca hava alan sağlıklı kıyafetler olmalı seçeceğiniz şeyler. Nefes alan pantolonlar, ceketler ve t-shirtler ideal olacaktır giyim adına. Yağmurluğu elbette yanınızdan ayırmayacaksınız. Yaylada bolca vakit geçireceğiniz için yayla güneşi maduru olmayı önlemek adına mutlaka şapka ve güneş kremi alın diyoruz.

 Ayakkabı için ise yağmurluk bir bölge olduğu için bot giymek en mantıklı karar olacak. Bölge sürekli nemli, çimli ve ıslak bir yer. Standart spor ayakkabıların kuruması ise imkansız olarak söylenebilir. Bu açıdan sağlam bir bot giymeniz sizi hüsran yaşamaktan kurtaracaktır. Giyeceğiniz bot yine nefes alan sağlıklı bir ürün olmalı, ayağınız ısıdan pişmesin.

Kömür Limanı Saroz Körfezi Kamp Alanları

 Az bilenen kamp alanlarından biri de Kömür Limanı kamp alanıdır. Saroz Körfezi’nde yer alır ve özellikle de dalış sporu ile ilgilenenlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yerdir. Denizi oldukça temizdir ancak su yazın bile soğuktur. Koyun çevresindeki tabiat ile birlikte kamp yapmak için oldukça idealdir. Doğal görüntüsünü uzun süre korumuş kamp alanlarından biridir.

 Kömür limanı, Gelibolu yarımadası kısmında yer alan Saroz körfezinde yer alan bir koydur. Ağaçlarla çevrili olup küçük bir cep şeklini andırır. Ulaşım için kendi aracınızı tercih etmeniz yararınıza olacaktır. İstanbul ile Saroz körfezi arası 260 km’dir ve anayoldan da Kömür Limanına ulaşmak yarım saatinizi alır. Araçla ulaşım haricinde biraz zorlu da olsa bisikletle de ulaşabilirsiniz. Ancak tercihiniz bir dağ bisikleti olmalı ve seyahat için gündüzü tercih etmelisiniz.

Kömür Limanı Kamp Alanları

 Kamp alanı olarak ağaçlık kısımlar sarp olduğu için koydaki plaj olarak belirlenmiş. Daha önceden ücretsiz girilen alan, daha sonradan özelleştirilerek ücretli hale getirilmiş. Merak etmeyin, Kömür Limanı kamp alanı için giriş ücreti sizi üzmeyecek türden.

 Koy içerisindeki plajda istediğiniz bir yere çadırınızı kurabilirsiniz. Bunun için herhangi bir yönlendirme bulunmamakta. Yanınıza çadırınızı almayı unutmayın. Çünkü burada kiralık çadır bulamıyorsunuz.

 Konaklama mevzusuna gelirsek, Kömür Limanı ve yakınında konaklama için bir pansiyon ya da benzeri bir yer maalesef yok. Ancak limanda bir restoran var. Yeme içme ihtiyaçlarınızı eğer kendiniz yapmayacaksanız karşılayabiliyorsunuz. Size tavsiyemiz bu tür ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz. Lakin restoran size biraz pahalı gelebilir.

Saroz Körfezi Kömür Limanı Kamp Alanı İçin Tavsiyeler

 Kamp yapacaksanız mutlaka çadır ve diğer kamp malzemelerinizi yanınıza alın. Geceleri soğuk olacağından yanınıza kalın elbiseler alın.

 Grup halinde gidecekseniz ve yine kalacağınız gün sayısı belli ise işletme o oranda indirim yapıyor.

 Alanda elektrik sorunu olduğundan cep telefonu şarjınız için önceden önleminizi almalısınız. Ayrıca geceleri  tuvaletin yolunu bulabilmek için bir el fenerine de ihtiyacınız olacak.

 Kamp haricinde denizden de yararlanabilirsiniz. Ama suyun yazın bile oldukça serin olduğunu belirtelim.

 Eğer dalgıçlık ve zıpkınla balık avı ile ilgileniyorsanız Kömür Limanı kamp alanı vazgeçilmez yerlerinizden biri olacak.

Antalya Köprülü Kanyon Kamp Alanı

 Köprülü Kanyon bölgesi milli park olarak kayıtlıdır ve koruma altına alınan yerlerden biridir. Bölge içinde birçok zengin bitki çeşidini görebilmektesiniz. Dünyanın en çok tercih edilen kamp alanlarından biri. Ülkemiz için de elbette bir gurur. Antalya ili içinde yer alan Köprülü Kanyon kampında ister çadırda kamp yapın isterseniz de karavanda. Birçok farklı özelliği olan bir kamp alanı burası. Dilediğiniz kamp bölgesini seçebilmek gibi bir avantajınız da var burada.

Antalya Köprülü Kanyon Kamp Alanları Hakkında Bilgi

 Kanyon bitişiğinde yer alan Olukköprü bu bölgelerden biri. Yine Oluköprü içinde yer alan Karabük Köyü de tercih edilebilir. Ayrıca Köprüçay Irmağı yakınlarında da bulunan kamp alanları var. Beşkonak Köyü bu bölgelerden biri. Henüz bitmedi, Altınyaka Köyü ve Selge Antik Kenti arasında kalan kamp alanları da yine harika bir kamp yapabileceğiniz yerler arasında gösterilebilir. Bölge tam bir kamp cenneti anlayacağınız. Bu bölgeye geldiğinizde tüm bu saydığımız alanları sırasıyla deneyimleyerek yörenin tamamını keşfedebilirsiniz. Her bölgenin kendine has bir tarzı ve doğası var. Çadırınızı alıp tüm bu saydığımız yerlere uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz. Köprülü Kanyon kamp bölgesinde kamp malzemeleri satın alabileceğiniz yerler göreceksiniz. Bu açıdan sosyal tesis olarak da avantajlı bir yer. İşte en güzel kısmı; Köprülü Kanyon kamp alanı rafting tutkunları için de ideal bir yer. Botunu alıp buraya derhal gelmenizi tavsiye ediyoruz.

Köprülü Kanyon Kamp Yeri 

 Üstelik kamp yaparken yeni arkadaşlıklar da geliştirebileceğiniz bir bölge burası. Kim ne derse desin Türkiye’de ve Avrupa’da ilk 20’ye girer bizce. Muhteşem bitki örtüsü ve eşsiz ışıltısıyla yılın tüm stresini üstünüzden atacağınızı kesinlikle garanti ediyoruz. Öyle sıkılacağınız bir yer kesinlikle değil. Bölgeye yurtdışından gelen turistler ve gurbetçiler de görebileceksiniz. Kim bilir belki iyi bir arkadaşlık ve iş birliği için iyi bir ortam olabilir, öyle değil mi?

 Antalya bölgesi halihazırda turist ve eğlence mekanlarıyla dolu bir yer. Gelmişken çadırı arabaya yerleştirip şöyle bir şehir turu yapmadan olmaz. Merkezde sizi bekleyen onlarca eğlence mekanı ve kafe var. Şimdiden iyi tatiller o halde!

Köyceğiz Gölü, Sultaniye Köyü Muğla Kamp Alanı

 Köyceğiz Gölü kamp alanı Muğla’da ender rastlanan güzelliklerden birine ev sahipliği yapıyor. Göl kenarında ise size hizmet edecek güzel bir tesis yer alıyor. Tesis genel olarak restoran şeklinde hizmet veriyor ve bahçesinde de kamp alanı yer alıyor. Bu bölge öyle çok bilinen bir yer değil. Bu yüzden dolayı kalabalıklar görmüyorsunuz burada. Büyük ihtimalle yalnız başınıza kalacak veya en fazla bir çadır daha sizinle birlikte olacak. Tesisin bahçesinde mükemmel bir kamp alanı var ve göle bakıyor. Cennet gibi huzurlu sakin bir yer.

Muğla Köyceğiz Kamp Alanı Özellikleri

 Dağ başında gibi ama tesisin hemen yanında. Dilerseniz buraya kamp atarak hem doğayla iç içe kalabilir hem de tesisin imkanlarından yararlanabilirsiniz. Öyle çok lüks bir yer değil burdaki tesis. Bu açıdan free bir ortam istiyorsanız gelebileceğiniz bir yer. Bölgeden biraz bahsetmek gerekirse tek diyebileceğimiz: “inanılmaz bir yer”. Mükemmel bir göl manzarasında yapacaksınız kampınızı. Doğa ise kesinlikle eşine zor rastlanır güzellikte huzur verici. Kendine has bir tabiata ve hayvan habitatına sahip bir bölge. İskelesi ise tam fotoğraflık. İçeceklerinizi ve çerezlerinizi alıp oturun ve saatlerce sohbet edin o güzel iskelenin üstünde. Güneş batarken süper bir manzara verecek size bu güzel yer. Bu açıdan, fotoğraf makinesini yanınızdan ayırmamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Yağmur zaten Allah’ın emri, kamp alanına giderken yağmurluk almanızı öneririz, ne olur ne olmaz. Spor ayakkabı giymek yeterli olacak diye düşünüyoruz. Siz yine de yağmurdan koruyacak birkaç poşet almayı unutmayın. Ayakkabınızı bağlarsınız. Bot giymenize gerek yok diye düşünüyoruz. Yine de tercih sizin.

Köyceğiz Kampı Tavsiyeleri

 Bölgede trekking ve bisiklet sürme gibi eylemler yine tercihinize göre yapılabilir. Elbette her kampçı gibi sırt çantanızı alıp şöyle bir doğa keşfine çıkmanız gerekiyor. Muğla’nın kendine has doğasını ve yeryüzü şekillerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca kampa dönmek üzere çantanızı alıp yine yakın köylere ve bölgelere uğramanızı tavsiye ederiz. Aracınız yoksa temkinli davranmanızı da belirtmeliyiz elbette. Kaybolmamak için dikkatli bir yolculuk yapmanız iyi olacaktır.

Marmaris İnbükü Kamp Alanı

 İnbükü orman kampı ideal kamp alanlarından biri olarak gösteriliyor. Bu bölge zorlu koşullarda kamp yapmak isteyenler için yaratılmış bir yer adeta. Öyle içerisinde tesis falan göremezsiniz pek. Bu bölgede 140 çadır aynı anda kamp yapabiliyor. Eğer çadırlarınızı kapıp gelmek istiyorsanız kesinlikle zorlu bir bölge olduğunu söylemeliyiz.

Marmaris İnbükü Kamp Alanında Yapılacaklar

 Elbette hazırlıklı gelmeli ve üşümemek için çift mat almalısınız. Bu bölgede çadırlar için harika yerler var. Ancak karavanlar da unutulmamış. İnbükü orman kampında yapabileceğiniz pek çok şey var doğrusu. Burada balık avlama keyfini yaşayabileceğiniz bölgeler var. Denize girmek isteyenler için de yine ideal bir yer olduğunu söyeyebiliriz. Bisikletimi alıp kamp yapmak isterim ben, öyle bisikletsiz olmaz diyenlerdenseniz, bu bölge tam da size göre o halde. Çünkü bisikletler için güzel imkanlar ve alanlar mevcut. Bölgede yer alan Çubucak orman kampı ise yıl boyunca hizmet vermektedir.

 Yılın tüm stresini atmak için ideal bir bölge. Tek yapmanız gereken yanınıza gereken tüm eşyalarınızı almak. Ateş yakmak için bolca çıra iyi olacaktır. Mutlaka bolca temiz su ve yiyecek içecek de almalısınız. Söylediğimiz gibi çok fazla tesis bulamayacağınız bir alan burası. Orman içinde yürüyüş yaparken zorlu koşullarla karşılaşmamak için dikkatli olmanız gerekiyor. Bu bölge bolca yağış alan yerlerden biri.

Kampa Vardıktan Sonra Neler Yapabilirsiniz?

 Eşyalarınızı güvenceye almak için dışarı çıkmadan önce çadırın üstüne bir branda örtmeniz sizin için iyi olacaktır. Zira pek çok çadır türü su geçirmez olarak bilinse de yağmur yağdığında çadırın tüm foyası ortaya çıkıyor. Bu bölgeye akın eden binlerce insan var. Her yıl düzenli organizasyonlar yapılıyor ve çadırını kapan buraya geliyor. Orman için yapabileceğiniz birçok aktivite mevcut. Koşu, bisiklete binme, yürüyüş gibi birçok aktiviteyi özgürce gerçekleştirebilirsiniz. Zorlanmadan basit bir kamp yapmak istiyorsanız bölge sizi ağır gelebilir. Zira içerisinde tesis bulabileceğiniz bir yer değil burası. Hazırlıklı gelmeli ve planlamanızı iyi yapmalısınız. Işıklandırma, yiyecek ve ateş gibi eylemler için hazırlık yapmak iyi olacaktır. Ayrıca ıslanmanızı önleyecek şemsiye ve benzeri ekipmanları da yanınızdan ayırmamakta fayda var.

Düzce Torkul Gölü Kamp Alanları

 Torkul Gölü, Düzce merkezindeki Uğurluköyü içerisinde bulunan Torkul Yaylasında yer alır. Şehir merkezine 30 km. mesafededir. Özellikle doğanın en güzel renklerinin görüldüğü bahar aylarında kamp için ideal yerlerden biri. Doğa ile tanışmanıza olanak sağlayan ülkemizin ender gölleri arasında yer alıyor.

 Doğal yollardan oluşmuş bir göldür. Gölde yayın, sazan, turna ve kadife gibi balıklar bulunmaktadır. Çevresini köknar, kayın, akağaç, gürgen ve karaçam ağaçları kaplamaktadır. İdeal kamp yapılabilecek huzur bulabileceğiniz eşsiz bir doğa harikasıdır.

Torkul Gölü Kamp Alanları

 Göl çevresinde ağaçlardan dolayı çok kısıtlı kamp yapılacak alanları mevcuttur. Özellikle gölün sol tarafı kamp kurmaya daha elverişlidir. Bu yüzden kamp kuracağınız alanı iyi belirlemelisiniz. Yerin eğimine dikkat etmelisiniz.

 Hem gölün hem de yaylanın yakınında konaklama yerleri mevcut değildir. Konaklama tercih edecekseniz ve kendi aracınız varsa en yakın konaklama yeri 8 km mesafedeki Odayeri yaylasıdır. Buradaki pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

 Yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı ancak gölün 25 km uzaklığındaki Beyköy’den temin edebilirsiniz.

Torkul Gölü ve Yaylası Kamp Tavsiyeleri

 Bir tabloyu andıran doğa güzelliğini mutlaka görmelisiniz. Yerleşimden uzak bakir bir yer olduğu için gerekli olan ihtiyaçlarınızı alıp kamp kurmalısınız. Her mevsim ziyaret edilebilir ama özellikle sonbahar ayları ayrı bir güzelliktedir.

 Gölde otel, motel, pansiyon gibi konaklama yerleri yoktur. Yararlanabileceğiniz herhangi bir tesis (tuvalet, oturma yeri, mangal yeri vb.) de yoktur. Sadece bir çeşmesi vardır.

 Telefon çekmiyor diyebiliriz. Sadece belirli operatörler. Onlarda az.

 Zamanında giderseniz dağ çileği ya da mantar toplama imkanına sahipsiniz.

 Ayrıca gölden balık da tutabilirsiniz ama belirli tarihler arasında balık tutma yasağı var. Mutlaka uyunuz.

 Aracınızla göl kenarına kadar gelmeniz mümkün değil. Aracınızı bıraktıktan sonra biraz dik bir yokuş inmeniz gerekiyor.

 Gölde yüzmek tehlikeli ve yasak diyor. Ateş yakabilirsiniz. Kamp yapmak için ücret alınmıyor. Aynı zamanda otopark da ücretsiz.

 Tamamı ile doğal bir ortamda olacağınız için az da olsa yabani hayvanlarla (ayı, yaban domuzu gibi) karşılaşma ihtimaliniz var. Yine de dikkatli olunuz.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.