Kamp yapmaya karar veren kişilerin barınma ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri amacıyla kaliteli ve sağlam çadır seçmeleri oldukça önemlidir. İnsanın en doğal ihtiyacı uyku olduğundan dolayı, kamp yaparken mutlaka uygun çadırın seçilmesi gerekir. Bu yüzden kamp çadırları genel olarak kişi ve uyku kapasitesi ile hava şartlarına uygunluk olmak üzere ikiye ayrılır. Her iki koşula uygun çadır seçimi yapmak kampın daha verimli geçmesini sağlayacaktır. Özellikle kampa kaç kişiyle gidiliyorsa ona göre marka ve modele uygun çadır seçimi yapılmalıdır. Bu nedenle kamp yapmaya karar verenlerin öncelikle çadır alırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallara uymaları gerekir. Çadır alırken dikkat edilmesi gereken kurallar şöyledir:

 • Çadır seçiminde yaşayacak kişi sayısı belirlenmeli
 • Çadır iklim koşullarına uygun olacak şekilde alınmalı
 • Satın alınan çadırların kolay kuruluma sahip olması
 • Çadırların kullanımı esnasında ekstra özel bazı özelliklerinin bulunması
 • Çadır havalandırması ve çadırın kapı sayısı

Gereken kurallara dikkat edildiği sürece hem kamp yerinde çadırı kolay bir şekilde kurabilir hem de çadırda istediğiniz gibi uyuyabilirsiniz.

 

Çadır Çeşitleri Nelerdir?

Kamp yapmak isteyenler için hayati önem taşıyan çadır, kampın sorunsuz bir şekilde geçmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden çantasını hazırlayanlar gerekli eşyaları yerleştirdikten sonra çantanın içerisine aldıkları çadırı yerleştirmeleri gerekir. Eğer çadır çantanın içerisine sığmıyorsa çadır çantanın dışına sarılabilir. Gerekli malzemelerin tamamlanmasının ardından belirlenen rotaya giderek ilk aşamada çadırı hızlı bir şekilde kurmanız gerekir. Çadırın rahat bir şekilde kurulması veya istenilen boyutta olması için çadır alırken dikkat edilmesi gereken kurallara uyulmalıdır. Öncelikle birçok çadır tasarımı bulunduğundan dolayı ihtiyaca uygun çadır satın alınmalıdır. Çadır çeşitleri arasında;

 • Üçgen çadır
 • Tünel çadır
 • Kubbe tipi çadır
 • Geodesic dome çadır

gibi çadır çeşitleri bulunuyor. Çadır çeşitleri sayesinde istediğiniz boyutta çadır alarak sevdiklerinizle birlikte kamp keyfini yaşayabilirsiniz. Özellikle çadırın gidilecek araziye uygun olması önemlidir. Çünkü bazı çadırlar rüzgâra karşı hassas olduğundan dolayı kolay yırtılabilir. Bu durum kamp keyfini bozmaya neden olacağı için, mutlaka araziye uygun ve performansı yüksek çadır alınmalıdır.

 

Çadır Parçaları Nelerden Oluşur?

Kamp veya normal bir gün için çadır kurmak isteyenler basit adımlarla parçaları birleştirerek çadırı kurabilir. Kamp yerine gitmeden önce çadır seçimi yapmak kampın sorunsuz geçmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle çadır seçiminde öncelikle çadır alırken dikkat edilmesi gereken kurallar çerçevesinde seçim yapılmalıdır. Alınan çadırların parçalarının nasıl kurulacağı hakkında bilgi verildiği için, kamp alanına gitmeden çadır kurulumunun nasıl yapıldığına bakarak kamp yerinde çadırı rahat bir şekilde kurabilirsiniz. Çadır parçaları pek fazla olmadığından dolayı insanların zamanını almayacak şekilde kurulmaktadır. Çadır parçaları arasında;

 • İç ve dış tente
 • Çadır tabanı
 • Gerdirme ipleri
 • Havalandırma pencereleri
 • Garaj bölümü
 • Kar etekleri
 • Çadır ipleri

gibi parçalar bulunmaktadır. Taban, iç ve dış katman gibi farklı bölümlerden oluşan kamp çadırları insanların kampta yaşam alanını belirlediğinden dolayı, çadır kurulumu dört dörtlük bir şekilde yapılmalıdır. Sağlam yapılan çadırlar her türlü hava koşullarına karşı dayanıklı olacağından, insanlar sürekli çadır kurmakla uğraşmadan tatillerinin keyfini sürecektir.

 

Malzemeye Göre Çadır Seçimi

İnsanların kamp yaparken öncelikle evinde yaşadıkları konfora ara vermeleri gerekir. Çünkü kamp alanına onlarca eşyayı taşımak zor olacağından, ihtiyaca uygun eşyalar alınarak kendinize ağırlık yapmaktan kurtulabilirsiniz. Özellikle alınacak malzemeye uygun çadır seçimi yapılırsa eşyalar daha rahat bir şekilde taşınabilir. Bu yüzden yanınıza alacağınız malzemelere uygun en ideal çadır seçimi arasında garaj bölümü olan çadır çeşidi bulunmaktadır. Garaj bölümü olan çadır çeşidinin tercih edilmesi sonucu eşyalar hava koşullarından korunmuş olur. Böylece eşyalar herhangi bir hasar almadan kamp yerinde güvenle saklanabilir. Malzemeye uygun çadır seçiminin yanında kapı sayısına göre çadır seçimi yapılmalıdır. Kapı sayısına göre çadır seçiminde öncelikle kaç kişiyle kalacağınızı belirlemeniz gerekir. Çünkü geceleri çadırdan çıkmak isterken size en yakın kapıyı kullanabilirsiniz. Böylece diğer insanları rahatsız etmeden dışarıya çıkabilirsiniz. İki girişli çadırların tercih edilmesi eşyaların saklanması için önemlidir. İki girişi olan çadırların iki adet garaj bölümü bulunduğundan dolayı, kullanılmayan eşyalar garaj bölümlerinde muhafaza edilerek yerinizi açabilirsiniz.

 

Kamp Çadırı Çeşitleri

Kamp yapılacak alana göre çadır alınarak çantaya bırakılmalıdır. Çantaya bırakılan çadırların ağır olmamasına dikkat edilmelidir. Ağır çadırlar yük yapacağından ulaşılacak rotayı uzatabilir. Bu yüzden çadır seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken konular çerçevesinde gidilecek alana uygun çadır seçilmelidir. Bunun için günümüzde kamp çadırı üretilerek tatilcilerin hizmetine sunulmuştur. Otel gibi yerlerde kalmak istemeyenler için önerilecek 3 çeşit kamp çadırı bulunuyor: Üç mevsim çadırlar, dört mevsim çadırlar ve beş mevsim çadırlar. Karlı havalar yerine güzel havalarda kamp yapmak isteyenler için üç mevsim çadırlar kampçılar için oldukça idealdir. Bunun yanında kışın kamp yaparak yağmur ve çamura aldırış etmek istemeyenler için dört mevsim çadırlar vazgeçilmezdir. Ayrıca uç noktalarda ve her türlü koşulda kamp yapmayı isteyenler için de beş mevsim çadır seçimi uygundur. Beş mevsim çadır seçimi dağcılık yapan ve dört mevsime uygun çadırlar olarak bilinmektedir. Böylece tercih edilen çadır yapacağınız kamp için vazgeçilmez hale gelecektir. Özellikle garaj bölümü olan çadırların tercih edilmesi çadır içerisindeki eşya fazlalığını azaltacağından, ihtiyaç olmayan eşyaları garaj bölümüne bırakabilirsiniz. Bisiklet veya motosikletle birlikte kampa gelenler garaj bölümü olan çadırlara rahat bir şekilde bisiklet veya motosikletini bırakabilir. Hangi mevsimde hangi tür çadırın seçileceğine karar verildikten sonra artık her türlü hava koşullarında çadırda güvenle kalabilirsiniz.

 

Çadır Kurulumu Kolay Yapılıyor mu?

Kamp alanına giderken zaman kaybetmemek adına kurulumu kolay olan çadırların tercih edilmesi gerekir. Kamp alanında zaman su gibi akıp geçtiği için, zaman kaybetmemek adına en ideal ve hızlı kuruluma sahip olan çadırlar alınmalıdır. Günümüz şartlarına göre üretilen ve oldukça modern olan çadırların kurulumu basit olduğundan dolayı, insanlar kamp alanında fazla vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde çadırlarını kurabiliyor. Çadır kurulumu 1 ile 5 dakika arasında kurulduğundan artık insanlar dakikalarca çadır kurma derdinden kurtulmuştur. Özellikle hava koşullarına uygun çadırların seçilmesi aniden değişen hava koşullarında çadırların kısa sürede kurulmasını sağlar. Bu yüzden satın alınan çadırlar kampa gitmeden önce evde denenerek kurulmalıdır. Evde yapılan kurulum sonrası daha pratik olacağınızdan dolayı kamp yerinde çadırı sorunsuz bir şekilde kurabilirsiniz. Çadır alırken dikkat edilmesi gereken kurallar çerçevesinde hareket ederek istenilen sonuca başarıyla ulaşarak sevdiklerinizle birlikte çadırda keyifli sohbet edebilirsiniz. Bu yüzden çadır alırken kurulum yanında çadırın kapasitesine de dikkat etmeniz gerekir. Kişi kapasitesine göre alınan çadırlar, kamp esnasında rahat etmenize yardımcı olur. İki kişiyle kamp yapmak istiyorsanız ferah ve geniş çadır almanız gerekir. Bunun için yanınızdaki kişinin fiziksel özelliklerine, uyuma esnasında pozisyonunun değişip değişmediğine dikkat edilerek çadır seçimi yapılmalıdır. Dört dörtlük bir çadır kamp keyfini unutulmayacak hale getirecektir. Ayrıca ilkbahar ve yaz yağmurlarından korunmak amacıyla üç sezon çadır alabilirsiniz. Bu çadırlar sizi yağmurdan koruyacağı için kampa gitmeden önce mutlaka çadır seçimine dikkat etmeniz gerekir.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.