Doğada yepyeni bir maceraya atılarak kamp yapmak isteyenlerin kampa başlamadan önce bazı hazırlıkları yapmaları gerekir. Çünkü doğanın gücüne karşı insan savunmasız bir halde olduğundan dolayı, insanın başına ne gibi olaylar geleceği belli değildir. Zorluklarla karşılaşılabileceği için, mutlaka her türlü mücadeleye karşı hazırlık yapılmalıdır. Rotasını belirleyen kişilerin, doğayla iç içe olmaları için her durumda bilmeleri gereken bazı önemli şeyler vardır. Kamp hazırlığı nasıl yapılır? Sorusu hakkında bilgi alarak hazırlığını yapmak isteyenlerin kamp hazırlığı için öncelikle rota belirlendikten sonra süre hesaplaması yapmaları gerekir. En iyi ihtimaller değerlendirilerek fazla zaman harcamamaya dikkat edilmelidir. Rota ve süre belirlendikten sonra eşya almak için evden götürülecekler belirlenmelidir.

 

Kamp İçin Evden Hangi Eşyalar Götürülmelidir?

Otele gitmek yerine doğanın güzelliğiyle buluşmak ve geceyi bir çadırda geçirmek isteyenler için en ideal tatil planları arasında kamp bulunuyor. Kamp yapma merakı olanlar kamp hazırlığı nasıl yapılır? Sorusu hakkında bilgi aldıktan sonra, evden eşyalarını toparlayarak rotalarına doğru yola düşmelidir. Kamp hazırlığı için evden götürülebilecek eşyalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Malzemelerin yerleştirilmesi için sağlam ve dayanıklı çanta alınmalı
 • Çantanın içerisine kalın çöp torbası yerleştirilerek eşyaların yağmur ve sudan korunmasına dikkat edilmeli
 • Kamp için çadır, tulum, ilk yardım çantası, telefon, kıyafet, el feneri, pil, pusula gibi birçok temel öğeler alınmalı
 • Eşyalar gruplandırılarak hangi eşyanın nerede ve ne zaman kullanılacağına karar verilmeli
 • Eşyaların fazla yer kaplamaması için çanta düzeni belirlenmeli
 • Kampta balık tutmak için gerekli balıkçı malzemeleri alınmalı
 • Çantaya çadır yerleştirilmeli veya çadır çantanın dışına sarılmalı
 • Kulaklık, kalem, kâğıt gibi kişisel eşyalar unutulmamalı

Gerekli hazırlıkların yapılmasının ardından güvenle kamp için istenilen alana gidilebilir. Doğa yürüyüşü merakı olanlar için unutulmayacak bir anı olan kampta tatilin dolu dolu geçmesi için mutlaka gerekli eşyaların alınması gerekir.

 

Kamp İçin Zamanı İyi Ayarlayın

Tatil zamanları hızla gelip geçmektedir. Özellikle kamp yapmak isteyenler için zaman daha hızlı bir şekilde akmaktadır. Bu yüzden tatilin rüzgâr gibi geçmesini istemeyenler kamp için gerekli zaman ayarlaması yapmalıdır. Zamanını iyi değerlendiren kişiler, tatillerinden daha çok memnun kalacağı için unutamayacakları bir an yaşarlar. Süreyi iyi ayarlamak için çanta, çadır gibi alınması gereken ürünler eksiksiz bir şekilde alınmalıdır. Çünkü kamp esnasında eksik olan ürünü aramak zaman kaybına neden olmaktadır. Bunun yanında kamp için ayarlanan sürenin gerçeğe uygun bir şekilde hesaplanması gerekir. Eşya hazırlama işlemlerinden gidiş-dönüş yolunda harcanan süreye kadar her türlü detay hesaplanarak kampa gidilmelidir. Kamp esnasında tırmanma, doğa yürüyüşü, zıplama, balık tutma gibi işlemlerde yapılacağından dolayı, zamanın iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Kamp hazırlığı nasıl yapılır? Sorusuna verilebilecek en iyi cevaplar arasında zamanın iyi ayarlanması yer aldığı için, kampta tatil yapacaklar detayları gözden kaçırmamalıdır. Ayrıca mola verme, yemek yeme gibi sürelerde kamp varış süresine ilave edilerek hesaplanmalıdır. Bunun yanı sıra hava kararınca kamp yerine gitmek çadır kurma, ateş yakma gibi uğraşlar çıkaracağından dolayı, kamp yerine mutlaka hava kararmadan gidilmelidir. Ardından gidilen yere yavaş yavaş yerleşilmelidir.

 

Kaliteli Çadır Seçilmeli

Kamp yerinde çadır oldukça önemli araçlar arasında bulunuyor. Özellikle arkadaşlarla birlikte yapılan kamp esnasında bir araya doluşup havasız kalmamak için mutlaka çadırın en iyisi ve kaliteli olanı seçilmelidir. Çünkü küçük olan çadırlarda havasız kalınacağından dolayı, insanlar kendilerini rahat hissedemeyip sıkışmış vaziyette otururlar. Daha sonra birbirlerine laf atarak arkadaşlarla olan bağ sorumlu hale gelebilir. Bu durum kamp yapma keyfini bozacağı için, mutlaka çadır seçerken geniş ve muşambanın biraz yukarısında çadırlar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra kaliteli bir şekilde çadır satın alınmazsa eğer yağmur aniden çadırın üzerine damlayarak içeriye sızabilir. Doğa kibar olduğu kadar vahşi bir yapıya sahip olduğundan dolayı, kamp esnasında nelerle karşılaşacağınızı bilemeyeceğiniz için çadır seçiminde mutlaka titiz davranılmalıdır.

 

Çantalar Gereksiz Eşyalarla Doldurulmamalı

Kamp hazırlığı yaparken kullanılan eşyalar arasında yer alan çantalar, insanlar için hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden çantaya yerleştirilen eşyaların mutlaka gereksiz olmadığından emin olunmalıdır. Kamp hazırlığı nasıl yapılır? Sorusunun en iyi cevabı çantalarda saklıdır. Çünkü çantalara yerleştirilen eşyalar kamp için gerekli olup olmadığını bize anlatır. Ayrıca çantalar sırtta taşınacağından dolayı, gereksiz eşya kullanımı yapmaktan başka bir şey değildir. Çantalara doldurulabilecek eşyalar; böcek ısırmasına karşı yardım kiti, kamp için mutfak malzemeleri, kibrit veya çakmak, harita, su, uyku tulumu gibi eşyalardır. Eğer çok istenirse yolda atıştırmak amacıyla yanınıza çikolata alabilirsiniz. Bilhassa eksik kamp malzemesi alınırsa lezzetsiz yemeklerle karşılaşacağınızı unutmamanız gerekir. Bu yüzden kamp mutfağı malzemeleri çantaya yerleştirilecek en önemli malzemeler arasında yer almaktadır. Gerekli malzemelerin alınması durumunda hem lezzetli yemek yemiş olur hem de kampınızı en güzel şekilde yaparak tatilinizi değerlendirmiş olursunuz.

 

Kamp İçin Hangi Eşyalara İhtiyaç Duyulmadığını Belirleyin

Kamp keyfini gerçekten yaşamak isteyenler kamp hazırlığı yaparken mutlaka gereksiz eşyalardan uzak durmalıdır. Gereksiz eşyalar yük olacağından dolayı kamp keyfini bozabilir. Bu yüzden kamp yaparken hangi eşyalara ihtiyaç duyulmayacağı belirlenmelidir. Kamp hazırlığı nasıl yapılır? Sorusu hakkında bilgi alan kişiler çantalarını nasıl dolduracaklarını öğrenecekleri için, gereksiz eşyalardan uzak durur. Gereksiz eşyalar arasında;

 • Kamp için üretilen kahve makinaları
 • Hazır kahveler
 • Katlanabilir masa ve sandalyeler
 • Heves için alınan malzemeler

Gibi birçok gereksiz eşya bulunmaktadır. Gereksiz eşyaların tespit edilip evde bırakılması durumunda kamp keyfi daha eğlenceli hale gelecektir. Ayrıca en sade haliyle kampa gitmek isteyenler mutlaka liste oluşturarak kendilerini aşmaları gerekir. Yani kampa ve doğaya uyum sağlanmalıdır. Doğaya uyum sağlandığı andan itibaren kamp aile veya arkadaşlarla birlikte unutulmaz bir tatil olacaktır. Bunun yanında kısa süreli kamp yapanlar yeteri kadar kahvaltılık, makarna, çay ve kahve gibi yiyecek ve içecek almalıdır. Yiyecek seçiminin en aza indirilmesi sonucunda kendinize ağırlık etmeyerek yola çıkarsınız. Fakat yemek yemekten keyif alıyorsanız eğer kamp yemeklerini en iyi bildiğiniz yemeğe göre seçerek yanınıza almanız gerekir.

 

Eğlence İçin Eşya Seçimine Dikkat Edilmeli

Kampa giderken gerekli ve kullanılabilecek eşyaların alındığına dikkat edilmelidir. Özellikle kampta eğlenmek isteyenler yanlarına gereksiz eşyaları almak yerine bazı küçük eşyalar alarak kendilerine ağırlık yapmaktan kurtulabilir. Futbol topu, atlama ipi, okey takımı, tüfek, elektronik cihaz ve daha birçok ağırlık yapabilecek eşyaları almak yerine eğlence için oyun kâğıdı, frizbi gibi fazla ağırlık yapmayacak eşyalar alınabilir. Elektronik cihaz kullanımına ara verilirse kamp daha keyifli hale gelir. Kamp hazırlığı nasıl yapılır? Sorusunun cevabı alındıktan sonra kamp için uyum sağlanarak bazı konulara ambargo uygulanmalıdır. Böylece kamp için kendinizi aşmanız ve kampın tadını çıkarmanız gerekir. İster uzun süreli ister 2-3 günlük kısa süreli kamp yapmayı tercih edin ne olursa olsun unutulmayacak bir kamp için gereksiz eşyaların kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Kamp hazırlığının tamamlanmasının ardından kampa gitmeyi hazır hale gelmiş olursunuz. Artık geriye yola çıkarak istenilen rotaya belirlenen sürede ulaşmanız kalmıştır.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.