Öncelikle şunu belirtmek isterim ki evdeki her şeyi! Hatırlatmak isteriz ki; ne kadar az eşya götürürseniz o kadar rahat olur. Lazım olur vs diye diye alınan her şey elinize ayağınıza dolaşan gereksiz kocaman bir kalabalığa dönecektir.

Şehrin stresinden kaçıp doğa ile baş başa kalmayı ve güzel aktiviteler eşliğinde eğlenceli vakit geçirmeyi düşünüyorsanız kesinlikle yapabileceğiniz en iyi tercihi yapmak üzeresiniz.  Uzun veya kısa vadeli ne olursa olsun kamp yapmadan önce eksiksiz bir şekilde yola çıkmak ve kamp esnasında her şeye sahip olmanız size özgüven verecek kocaman bir unsurdur. Kamp esnasında önemli bir ekipmanınızı veya eşyanızı yanınıza almayı unuttuysanız bu sizin için moral bozucu bir durum olabilir ancak bu yazıda sizlere eksiksiz kamp malzeme listesi detaylarını en ince ayrıntısına kadar sunmaya çalışacağım.

Kamp yapmadan önce bilinmesi gerekenler ve yanınızda olması gereken envanteri hep birlikte inceleyelim.

Kamp Beslenme ve Yemek İhtiyaç Malzemeleri

 • Çıra – Ateşinizi hızlı bir şekilde yakabilmek için sizlere zaman kazandırabilir.
 • Mangal ve tel ızgara – Kamp esnasında ızgara tarzı yiyecekleri tüketmeyi hedefliyorsanız kesinlikle mangal ve tel ızgaranızı yanınıza almalısınız. Doğal yöntemler ile mangal alanı yapabilirim diyorsanız, sadece tel ızgarayı yanınıza alabilirsiniz.
 • Tabak, çatal, kaşık, bıçak ve bardak. – Kolay kullanım ve taşıma sıkıntısı olmayacağı için sadece yemek esnasında kullanabileceğiniz plastik ürünlerini tercih edebilirsiniz.
 • Yemek kabı – Artmış olan yiyeceklerinizi muhafaza edebilmeniz için yanınızda bulundurabilirsiniz.
 • Termos –Unutmayın en çok ihtiyacınız su olacaktır. Bu yüzden termos seçimlerinizi büyük tutmanızı önermekteyiz.
 • Soğuk çanta – Yiyeceklerinizi muhafaza edebilmek, bozulmasını önlemek ve korumak için soğuk çantanın yanında bir kaç da buz aküsü bulundurmanız gerekmektedir.
 • Ocak, tencere ve kesinlikle tava – Farklı ve harika yemekler tatmanız için kamp esnasında yemek pişirmenize olanak sağlayacağı için yemek kültürünüzü göz önünde bulundurarak yanınıza almayı ihmal etmemeniz gereken malzemeler arasında ocak ve tava yer almaktadır.
 • Yağ – Tereyağ kolay eriyebilmesinden dolayı düzgün bir şekilde muhafaza edemeyecekseniz taşımak biraz sorun olabilir ancak zeytinyağı tercih ederek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Örtü veya Masa örtüsü –  Yemek hazırlama sırasında veya yemek yeme esnasında temiz bir ortam sağlayabilmeniz için en temel ihtiyaçlar arasında bulunmaktadır.
 • Kağıt havlu, ıslak mendil, çöp poşetleri ve kupa bardak da kamp esnasında yemek malzemeleri listesinde önemli bir yere sahiptir.

Kamp Barınma Malzeme Listesi

 • Çadır – Kamp malzemeleri listenizi hazırlarken listenin en başına yazılması gereken envanterdir. Kötü havalardan korunabileceğiniz gibi aynı zamanda doğada ana ile baş başayken diğer böcek, karınca gibi küçük hayvan türlerinden de çadır sayesinde korunabileceğinizi unutmayın.
 • Kilim – Yer hacimsizliğinden dolayı kamp sandalyeniz yok ise kilim en alternatif çözümdür.
 • Mat &  Kamp Matı – Çadırınızın iç kısmında yere serebileceğiniz kamp matı sizleri soğuktan koruyarak ve yattığınız alanın yumuşak olmasını sağlamak için en iyi kamp envanteridir
 • Uyku tulumu – Hangi ayda olursak olalım özellikle kış aylarında kötü hava şartlarından korunabilmeniz için pike, battaniye yerine uyku tulumunu tercih edebilirsiniz.

Uyku Tulumu Dereceleri

Uyku tulumlarının bilgilerinde yazan kaç dereceler arası kullanmaya uygun olduğu yazar ve yaz kampları için farklı, kış kampları için ısıtma dereceleri olan tulumlar seçmek gerekir. Üzerinde yazan dereceler aman sizi yanlış yönlendirmesin; bu verilen derece aralıkları boyunca konforlu bir uyku çekeceğiniz anlamına katiyetle gelmez. Mesela “-5 – 15” derece yazan bir tulumda -5 derecede soğuktan titrersiniz ama sizi soğuktan öldürmeyecek kadar da korur. Yani biz -5’lik derecelik bir lokasyona  gideceğimizde alt sınırı -5 dereceden düşük olan bir tulumu tercih ediyoruz.

Bununla birlikte -5’lik bir uyku tulumu ile ne kadar üşüyüp üşümeyeceğiniz aynı zamanda çadırınızın yalıtım yeteneği ve üzerinizdeki kıyafetlerle de ilgili bir konu.

Diğer bir konu da boyunuza göre bir tulum almanız. Zaten içine sığamayacağını tulumu almanız da mantıksız olur, içinde çok yer kalan bir tulum da tercih edilmemeli. Şöyle ki; tulumlar da izolasyon mantığı ile işliyor ve içinde kalan boş yerlerdeki havayı vücut ısınızla ısıtmak zorunda kalacağınız için, daha zor ısınmanıza sebep oluyor.

 

 • Yastık – Kamp ve diğer alanlarında kullanabileceğiniz şişme yastıklar mükemmel bir tercih. Ekonomik hacmi sayesinde hem az yer kaplar hem de uzun süre kullanmanıza imkan sağlar.
 • İp – Kamp sırasında birçok işinize yarayabileceğinizi unutmayın.
 • Powerbank, ekstra pil, fener, çakı, kibrit, çakmak, çakmak taşı ve hızlı bir şekilde ateş yakabilmek için kağıt parçası malzemelerini de envanterinize eklemeyi unutmamanızı önermekteyiz.

Kamp Beslenme, İçecek / Yemek Önerileri

 • Çay, kahve, su.
 • Salata için sebze ve meyve türleri.
 • Tatlı ve tuzlu paketlenmiş ürünlerin kamp esnasında veya kamp alanına kurulma aşamasında açlığınızı yatıştıracak en pratik tercihtir.
 • Konserve yiyecekler. Yemek tercihiniz konserve yiyecekler uygunsa aç/bitir şeklinde kullanabileceğiniz konserve türlerini kesinlikle yanınıza almalısınız. Olası bir aksilik durumunda konserve yiyeceklerin hayat kurtarıcı özelliği olduğunu da asla unutmamalıyız.
 • Kamp esnasında ızgara çeşitleri ile beslenmeyi düşünüyor iseniz kesinlikle kırmızı veya beyaz et besinlerini buz aküsü içerisinde muhafaza ederek bozulmamasını önlemelisiniz. Aksi takdirde bozuk gıdalar sağlık problemlerine yol açabilir.

Kamp Giyim & Aksesuar

Kamp ve diğer doğa sporları için özel olarak tasarlanmış olan giyim ürünlerini seçmeniz ve tercih etmeniz kamp sırasında sizlere birçok hareket kolaylığı gibi üretildiği kumaşların günlük kullandığımız giysilerden farklı olması da kötü iklim şartlarından korunmanızı sağlayacaktır.

 • Deniz, göl veya dere gibi alanlarda kamp yapmayı hedefliyorsanız deniz ayakkabısı ve terlik eşyalarınızı kesinlikle yanınızda bulundurmalısınız. Ayrıca mayo, havlu ve şapka giyim eşyaları da yanınızda bulunması gereken en önemli eşyalar listesi içinde yer almakta.
 • T-Shirt, sweatshirt, şort, pantolon, kemer, çanta, iç çamaşırı ve bel çantası da giyim ve aksesuar sınıfından yanınıza almanız gereken en temel ihtiyaçlardan birisi.
 • Dağlık kırsal bölgelerde kamp yapmayı hedefliyorsanız ve yaz ayları içerisinde kamp yapmayacaksanız kesinlikle yanınızda bot ve eldiven olması gerektiğini de unutmayınız.

 

Kişisel Kamp Malzemeleri

 • Sabun, şampuan, diş fırçası, tarak, tuvalet kağıdı ve cımbız gibi eşyalarınızı yine yanınıza alıp kişisel temizlik adına kampta kullanabilirsiniz.

 

Diğer Kamp Malzemeleri

 • Hobilerinize bağlı olarak kamera, fotoğraf makinesi, kitap veya dergi çeşitleri, masa oyunları, kağıt oyunları, kalem ve not defterleri, mum, harita, güneş gözlüğü, hamak, ilk yardım çantası, dürbün, telsiz, şemsiye ve makas gibi eşyaları yanınızda bulundurmalısınız.
 • Özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında ateş yakmak için yakacak ihtiyacınızı karşılayacak kamp baltası da sırt çantanızda olması gereken en önemli eşyadır.

Temel ve İlk Yardım Kiti

Doğabilecek herhangi olumsuz sağlık durumları için ilk yardım eşyalarının yanınızda bulunması oldukça önemli bir husustur.

·      Aspirin, ağrı kesici, yara bandı, pamuk, sinek kovucu sprey, kolonya, güneş kremi için ekstra bir yardım kiti çantası hazırlamayı kesinlikle ihtimal etmemelisiniz.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.