Kamp yapılan yerlerdeki en büyük eğlenceler arasında balık tutma yer alıyor. Gidilen yerde herhangi bir göl veya deniz bulunuyorsa balık tutmak vazgeçilmez bir tutku haline gelebilir. Özellikle balık tutmayı sevenler kendi pişirdikleri balıkları kamp alanında keyifle tatmaktadır. İlk defa kampa gidenler veya kamp esnasında balık tutmak isteyenler balık nasıl tutulur? Sorusu hakkında araştırma yaptıktan sonra gerekli ekipmanlarla birlikte keyifle balık tutmaya başlamaktadır. Balık tutmak için en çok olta kullanılıyor. Kıyıdan oltayla tutulan balıklar kamp yapan kişiye keyif verdiğinden dolayı, unutulmayacak bir kamp keyfi yaşanmaktadır. Olta ile balık tutmak isteyenler özellikle canlı yem kullanabilir. Çünkü canlı yem balığın kısa sürede tutulmasına yardımcı olacaktır. Fakat canlı yem bulmakta zorlananlar suni yem kullanarak olta yardımıyla kıyıdan balık tutabilir. Kıyıdan balık tutmak diğer balık yöntemlerine göre daha kolay bir iştir. Bu nedenle balık tutmak için kendinize uygun yer seçimi yapabilirsiniz.

Balık Avı Malzemeleri Nelerdir?

Kampta balık tutmak için gerekli malzemelerin bulunması oldukça önemlidir. Çünkü tatil yerlerinde gerekli malzemelerin bulunmaması balık keyfinin yarıda kalmasına neden olabilir. Balık nasıl tutulur? Sorusunun cevabını öğrenenler daha sonra balık avı malzemelerinin neler olduğunu araştırarak kamp alanına göre hazırlık yapmaktadır. Kampa gitmeden önce çantanın hazırlanmasında aşırı balık malzemesi bırakılmamalıdır. Çünkü fazla malzeme yük yapacağından dolayı, sadece gerekli olan malzemeler bırakılmalıdır. Balık malzemeleri arasında;

 • Misina ve iğne
 • Kamış
 • Makine
 • Kurşun
 • Şamandıra
 • Kaşık oltası
 • Çapari
 • Zoka

gibi birçok balık malzemesi bulunuyor. Bu yüzden hangi yönteme göre balık tutulacaksa ona göre gerekli malzemeler alınmalıdır. Özellikle teknede balık tutmak isteyenler çapari kullanarak hızlı sonuç alabilir.

Zıpkınla Balık Tutma

Balık tutmayı kendine bir tutku haline getirenler kampa giderken de yanlarına gerekli malzemeleri alarak keyifle balık tutmaktadır. Balık tutma yöntemleri arasında olta ile balık tutmanın yanında zıpkın yöntemiyle balık tutma bulunuyor. Zıpkınla en çok sazan balığı avlanmaktadır. Yanlarında zıpkın götüren kişilerin suya dalmaları için gerekli giysileri de götürmeleri gerekir. Çünkü zıpkınla balık tutmak isteyenlerin suyun altına inmeleri gerekir. Bu yüzden su sporlarına ilgisi olan kişilerin balık tutmak için tercih edebilecekleri en iyi yöntemler arasında zıpkın ile balık tutma yöntemi yer alıyor. Balık nasıl tutulur? Sorusunun cevabını öğrenenler ilgilendiği alana göre balık tutma yöntemini tercih edebilir. Birçok zıpkın çeşidi bulunmaktadır. Eğer ilk defa zıpkınla balık tutmayı denemek istiyorsanız başlangıç için en ideal zıpkın çeşitleri bulunmaktadır. Bu yüzden balık tutmak için zıpkın almak istiyorsanız balık tutma seviyenize uygun zıpkın çeşidi almanız gerekir.

İle Balık Tutma

Olta ve zıpkın ile balık tutmakta güçlük çekenler için önerilebilecek balık tutma yöntemleri arasında ağ ile balık tutma yer alıyor. Ağ ile balık tutmak isteyenlerin öncelikle balıkçı teknesine sahip olmaları gerekir. Ağ ile balık tutmak için denize açılmak gerekeceğinden dolayı, bu yöntem emek isteyen bir süreçtir. Hangi balık tutulmak isteniyorsa o balığa göre birçok ağ çeşidi bulunmaktadır. Böylece balık tutmak isteyenler uygun balık ağını tercih etmelidir. Ağ çeşitleri arasında; trol, gırgır, misina, serpme gibi ağlar bulunuyor. Fakat trol ağ kullanmak ülkemizde yasaklı hale geldiğinden dolayı, en çok gırgır ağları kullanılmaktadır. Gırgır ağları balıkların ağdan kaçmasına izin vermediği için kullanışlı bir araçtır. Bu ağlar sayesinde ton balığı, palamut ve hamsi gibi birçok balık türü rahat bir şekilde avlanabilir. Serpme ağlar ise farklı numaralarla adlandırılarak kullanılır. Serpme ağlarla alabalık, sazan gibi balık türleri tutulabilir. Fakat serpme ağ kullanımı da bazı sularda yasak hale gelmiştir. Misina ağlarıyla da barbunya, istavrit gibi balıklar tutulabilir. 

Kıyıdan Balık Tutma

Kampa giderken balık tutmak herkesin ilgi odağı olmayabilir. Fakat balık tutkunu olanlar her ne olursa olsun kamp alanını deniz veya göle yakın bir yerde seçerek balık keyfini sürmektedir. Bu yüzden kamp alanında kıyıdan balık tutma yöntemi sayesinde daha keyifli anlar yaşanmaktadır. Balık nasıl tutulur? Sorusunun cevabı sonrasında kıyıdan balık tutmak isteyenler gerekli ekipmanları yanlarına alarak kamp alanına gitmektedir. Basit bir yöntem olan kıyıdan balık tutma yöntemini hemen herkes uygulayabilir. Çünkü kıyıda balık tutma yöntemi suda görünen balıkları misina, yem ile tutmaktan geçer. Balık tutulduğu sürece insanlar daha çok keyif almaya başlayacaktır. Ardından iri balıklar tutulmak istenecektir. Bunun için kıyıdan balık tutmak isteyenlerin bazı kurallara uymaları gerekir. Uyulması gereken kurallar şöyledir:

 • Tutulmak istenen balık türüne uygun iğne seçimi yapılmalı
 • Fırdöndü kullanılmalı
 • Seçilen misinanın yakalanacak balığı çekebilecek şekilde seçilmesi
 • Balık takımının kopmaması için dikkatli olunması
 • Takımın ana misinadan ince olması

Gerekli kurallara uyulduğu sürece keyifle balık yakalamaya başlarsınız. Böylece zamanla balığın nasıl tutulacağı konusunda artık amatör bir balıkçı haline gelerek diğer her türlü yöntemlerle balık tutmaya başlarsınız.

Balığın Aniden Gelmemesinin Sebepleri

Kamp alanında yapılan aktiviteler arasında yer alan balık tutma aktivitesi birçok insanın vazgeçilmez aktiviteleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden kampa gidenler ilk önce çadırı kurmaya başlar. Daha sonra diğer işler zamanla yapılacağından dolayı bir an önce balık tutmaya başlar. Balığın keyifle tutulmasının ardından balıklar bazen gelmemeye başlar. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Balığın aniden gelmemesinin sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Balıkların ürkmüş olmaları
 • Akıntının yön değiştirmesi
 • Sürü halinde giden balıkların sürü başına uyarak diğerlerine takılması
 • Ses ve görüntünün olması

Bu nedenlerden dolayı balıklar bazen gelmeyebilir. Bunun için balık tutarken özellikle sessiz olunmalıdır. Balık nasıl tutulur? Sorusunun cevabını alanlar gerekli kurallara dikkat ederek keyifle balık tutabilir. Özellikle dalganın olduğu denizde balıklar kendilerine yem aramaya başlayacaklarından dolayı herhangi bir şekilde ses yapmadan yemleme yapılmalıdır. Yemleme sonrası balık avlama şansı daha çok artacağı için, kesinlikle yemleme yapmaya özen gösterilmelidir.

Sırtı İle Balık Yakalama Tekniği

Balık tutmayı tutku haline getiren ve her yerde balık tutmayı seven kişiler için en çok kullanılan balık yakalama teknikleri arasında sırtı ile balık yakalama yöntemi bulunuyor. Sürütme avı olarak tanımlanan sırtı ile balık tutma, birçok aksesuara sahip olduğundan dolayı, balığın rahat bir şekilde tutulmasını sağlar. Özellikle aşırıya kaçmadan suni yem kullanılarak istenilen sonuca ulaşılabilir. Balık nasıl tutulur? Sorusu hakkında bilgi edinen balıkçılar bir yandan gerekli malzemelerle balık tutarken diğer yandan kampta balık pişirmenin keyfini yaşayarak balığın tadına bakmaktadır. Bu an balık tutmayı sevenler için unutulmayacak anlardan birisidir. Özellikle sırtı ile balık tutanlar günün birçok saatini balık tutmakla geçirmektedir. Bu yöntem tekne, bot ile gezinirken uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca kıyı önlerinde de sırtı ile balık tutulabilir. Fakat sırtı ile balık tutmak isteyenlerin aceleci davranmamaları gerekir. Çünkü tekne ile seyir halindeyken balık tutulacağından dolayı, balığın gelmesi için sabırlı olunmalıdır. Böylece teknede bir yandan keyfinize bakarken diğer yandan aceleci bir şekilde davranmayarak bereketli balık tutabilirsiniz.

Jigging İle Balık Tutma

Ülkemizde balık tutma merakının artmasının ardından hem günübirlik hem de uzun süreli yapılan kamplarda insanlar artık balık tutmaya başlamıştır. Balık tutma yöntemleri arasında birçok yöntem olduğu gibi her insan kendine uygun malzemeleri yanına alarak balık tutmaktadır. Fakat ilk defa balık tutacak olan kişiler balık nasıl tutulur? Sorusu hakkında detaylı araştırma yapmaktadır. Balığın tutulması için öncelikle bazı malzeme ve yöntemlerin kullanılması gerekir. Balık tutma yöntemleri arasında ülkemizde son yıllarda popüler hale gelen jigging ile balık tutma yöntemi bulunuyor. Bu yöntemin doğru bir şekilde kullanılması av sürecinin başarıyla tamamlanmasına yardımcı olacaktır. Jigging ile her ne kadar az balık tutulsa da diğer yöntemlere göre daha iri balık yakalanır. Böylece büyük balığı kaliteli malzeme ile yakalamış olursunuz. Bu yöntemin kullanılmasının en temel amacı, derin sulardaki balıkları kandırmaktır. Kandırılan balıklar sahte balığa takılarak avlanmış olur.

Hırsız İğne Kullanımı

 Balıkçılık sporunun yaygınlaşmasının ardından kamp ve diğer tatil yerlerinde balık tutma sporu her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle balık tutmak isteyenler öncelikle balık nasıl tutulur? Sorusu hakkında bilgi aldıktan sonra bazı araçlarla balık tutmaktadır. Balık tutma araçları arasında hırsız iğne kullanımı bulunuyor. İri balıklar için kullanılan hırsız iğne sayesinde doğal ve yapay yemler kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Hırsız iğnelerin doğru bir şekilde kullanılması için balığın saldırı şekli incelenmelidir. Yapılan inceleme balık tutmada verimli sonuçların alınmasına yardımcı olur. Hırsız iğne kullanarak en çok palamut, çupra, levrek, mercan gibi balıklar tutulabilir. Böylece kurşunun altında bulunan iğnenin yetersiz gelmesi durumunda altına küçük bir iğne takılarak daha fazla balık tutulabilir. Balığın yeme saldırı şekli incelendikten sonra yem seçilmeli ve hırsız iğne kullanılarak balık tutulmalıdır. Özellikle silikon yemlerine hırsız iğne bağlayarak daha fazla balık tutabilirsiniz. Böylece kamp keyfine balık tutma eğlencesini ekleyerek unutamayacağınız bir tatil yapabilirsiniz.

Paragat Tekniğiyle Balık Tutma

 Kampta yapılabilecek en güzel aktiviteler arasında yer alan balık tutma aktivitesi sayesinde kamp tatili diğer tatillere göre daha eğlenceli hale gelmektedir. Bu yüzden deniz ve göl gibi yerlerde kamp yapan kişiler tutacakları balık türüne göre olta takımı hazırlayarak malzemeleri yanlarında taşımaktadır. Balık nasıl tutulur? Sorusuyla ilgilenenler detaylı bilgi edindikten sonra farklı teknikler kullanarak balık tutmaktadır. Balık tutma teknikleri arasında paragat tekniği bulunmaktadır. Bu yöntem sayesinde basit bir oltayla birlikte iri balık yakalanabilir. Balık yakalamak için kullanılacak misinanın kalınlığı iyi seçilmelidir. Çünkü suyun altında kalan paragatın misinaya zarar vermemesi gerekir. Bu yüzden iğne, misina, yem seçimi dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Diğer balık tutma yöntemlerine göre tecrübe gerektiren paragat tekniğini balık tutma konusunda profesyonel olmuş kişilerin kullanmaları gerekir. Çünkü deneyimsiz olan kişiler bu yöntemi kullanırsa ağlar karışır, olta takılmaları oluşarak bir süre sonra balık tutmaktan vazgeçilir. Böylece kamptayken başka bir aktivite getirilmemişse yapacak herhangi bir aktivite kalmayacağından dolayı kamp tatili verimsiz hale dönüşür. Paragatın ucuna şamandıra diğer ucuna ayak taşı bağlanarak kullanılır. Düzeneğin bağlanan araçlar sayesinde akıntıyla beraber akması engellenir. Ardından tekne sağa sola kırılarak hareket ettirilir. Bir yandan da sepetin başındaki kişi köstekleri çıkararak suya bırakır. Toplama zamanında ise ayaktaşı ve şamandıra sepetin içerisine yerleştirilir. Paragat tekniğini kullananlar için oldukça basit bir yöntem olan paragat yöntemi sayesinde balık tutmak daha kolay hale gelecektir. Sizde kamp keyfini balık tutmakla değerlendirmek ve tutulan balıkların tadına bakmak istiyorsanız öncelikle balığın nasıl ve hangi malzemelerle tutulacağını öğrenerek daha sonra balık tutma yöntemleriyle keyifle balık tutabilirsiniz.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yazar Hakkında

TurkeyCampGuide ailesi olarak hazırladığımız içeriklerde, özellikle kamp hayatı konusunda bir tecrübesi olmayan ve kamp hayatına yeni yeni başlayan arkadaşlarımıza yol göstermek istedik. Kamp alanında dikkat etmeniz gereken noktaları anlatmanın yanında kampa çıkmadan önce sizi kampa hazırlamak için gereken bütün soruları cevaplamak öncelikli hedefimizdir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.