Haşereler, bazı bünyeler için risk teşkil eder. Doğa ve düzenin bir parçası olan böcekler, ısırdıkları veya temas ettikleri canlıların alerjik reaksiyon göstermelerine sebep olabilirler.

Biz de sizler için kampta haşerelerden korunma yöntemlerini paylaştık.

kampta-haşerelerden-korunma-yöntemleri

  1. Bulaşıkları Biriktirmeyin

Haşereler, beslenme ihtiyaçlarını gidermek için yemeklere hücum ederler. Bu sebepten, yemek yedikten sonra etrafta yemek kalıntısı veya kirli mutfak eşyası bırakır isek, bu hata onlara davetiye çıkarmamıza sebep olur. Kamp alanından ayrılana kadar yemek ile temas etmiş hiçbir ürünü biriktirmeden, hemen yıkamaya özen gösterin.

  1. Böcek İlaçları Kullanın

Televizyonlarda ve market raflarında gördüğümüz sinek ilaçları kısmen işe yarayan bir önlemdir. Her haşere türünde kesin sonuç vermeseler bile karasinek ve sivrisinek olarak bilinen türleri engellerler. Gereğinden fazla kullanımını önermediğimiz bu ilaçlar, içerisinde çeşitli kimyasal bileşenler barındırır. Dolayısıyla emilim yolu ile vücuda karışır.

  1. Kıyafet Tercihi

Ülkemiz yaz aylarında her ne kadar sıcak olsa da, özellikle geceleri uzun kollu ve uzun paçalı kıyafetler, haşereler tarafından gelecek sürprizleri kısmen de olsa engelleyecektir.

  1. Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Yapılan bilimsel deneyler, yüzlerce böcek türünün Hindistan cevizi ve kokusundan hoşlanmadığını kanıtlar niteliktedir. Dolayısıyla sabun, şampuan ve el kremlerinizin Hindistan cevizi yağına veya aromasına sahip olmasını sağlayın.  Az miktarda kullanım bile, böcekleri uzak tutmaya yetecektir.

  1. Büyük Hata: Parfüm

Böcekler, yapıları gereği doğada bulunan çiçeklerin arasında yaşamaya alışmıştır. Bu sebepten üzerinize herhangi parfüm, kolonya, deodorant sıktığınızda, doğada aldığı kokuların sizde geldiğini düşünerek saldıracaklardır. Sineklere karşı özel bir ilginiz var ise ormanlık alanlarda parfüm kullanmanızı tavsiye ederiz. J

Bu 5 madde dışında, kamp kurallarında haşerelerden uzak durak için uymanız gereken bazı kişisel yöntemler mevcuttur.

Haşerelerden Korunma Yöntemleri

  • Ayakkabılarınızı çıkardıktan sonra giyerken dikkatli olun.
  • Çadırınızın fermuarını her zaman kapalı tutmaya özen gösterin.
  • Kıyafetlerinizi sıkıca silkelemeden asla tekrar giymeyin.
  • Odun veya ahta parçası keserken, altından çıkarak zıplayabilecek böceklere veya sürüngenlere dikkat edin.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.