Kanada’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Amerika kıtasında bulunan Kanada 19. Yüzyılda kurulmuştur. Kanada’nın resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Kanada ilk kurulduğu andan itibaren halk olarak bir değişim göstermese de yönetim bakımından el değiştirmiş bir ülkedir. En son yapılan referandumla bağımsızlığı ilan eden Kanada, artık özgür ve bağımsız olarak yönetilmiştir.

Tarihine baktığımızda 1800’ lü yıllar itibariyle hayatımızdadır. Buna rağmen gezilecek ve görülecek yerler bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Kanada’nın nüfusu 35 milyon kişi yaşar, kepenk eyaletinde ise 8 milyon kişi bulunur. Yani kalabalık bir ülke değildir. Özellikle yurt dışında okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği Kanada, üniversiteleri bakımından da meşhur bir ülkedir.

Dünyanın en uzun sınırı Amerika ve Kanada arasında çizilidir. Aynı zamanda dünyanın en büyük toprağına sahip 2. Ülkedir. Birincisi Rusya’dır. Kanada’ da gezilecek en güzel 5 yeri sizler için seçtik.

Mont Real

Kuzey Amerika’da bulunan bu şehir insanlar tarafından en Avrupalı şehir olarak bilinir. Montreal şehri bir ada konumundadır. Çünkü Saint lawrance ve Ottowa nehirleri arasında kalır. Kentte en çok gelinen yerlerden birisidir. Buraya gelenler ilk önce Montreal tepesine çıkıyor ve bütün şehri tepeden izleme zevkini yakalayabiliyorlar.

Tepeye çıkana kadar birçok insanın doğa yürüyüşü yaptığını ve spor yaptıklarını görebilirsiniz. Çünkü buranın insanları spora çok önem veriyorlar.

Niagara Şelaleleri

Amerika ve Kanada’nın uzun sınırı üzerinde bulunan bu şelaleler turistlerin göz bebeği olma özelliği taşıyor. 3 şelaleden oluşan bu sular, akıntıları ve konumlarıyla göz kamaştırıcı görünümünde. Aynı zamanda Kuzey Amerikan’ının en büyük şelalesi olma özelliğine sahiptir ve kenarındaki bölümler de Niagara şelaleleri parkları bulunur.

Tarihte ünlü mucit Nikola Tesla buraya elektrik santrali yapmıştır. Bu nedenle Amerika ve Kanada’nın elektriği buradan karşılanır. Bu icadın yapıldığı yeri görmek içinde turistler buraya akın ediyor diyebiliriz.

Doğal koruma altında olan Niagara şelalelerin de birçok aktiviteler yapılabiliyor. Bot turlarıyla meşhur olan bölgede istediğiniz gibi gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Bota binerek şelalelerin en yakın yerlerine gelebilirsiniz. Dilerseniz sınır olan Rainbow adlı köprüden geçerek turistlik pazarlara göz atabilirsiniz.

Niagara şelaleleri birçok albümlerde ve coğrafi keşif dergilerinde resim olarak yer alır. Gerçekten bu yaratılış harikası şelaleler görülecek listesinde yer almalıdır.

Banff Ulus Parkı

Su sporlarının en çok yapıldığı bu ulus parkı 1885 yılında kurulmuştur. Alberta eyaletinde bulunan bu park daha çok kamp ve su sporları severler tarafından ziyaret edilir. Doğanın ortası ve temiz bir havaya sahip olan bu yer cennetten bir köşe görünümünde. Dağcılar buraya gelerek dağlara tırmanırken, balıkçılar balık avlayabiliyorlar. 6641 kilometre alanda bulunan bur park dört mevsim açıktır. Bu nedenle ayak severlerinde de göz bebeğidir.

Banff ulusal parkında kanyon, göl, değişik taşlardan oluşan mağaralar ve benzeri çok doğa alanları bulunur. Bunun yanında vahşi hayvanda oldukça fazladır. Bizondan tutunda, boz ayılara kadar her türlü vahşi hayvan görmek mümkündür.

Uzun dağları ve eteklerinde biriken su yatakları oldukça güzel bir manzara oluşturur. Kanada’nın bu eşsiz ulus parkı görülmeye değer diyebileceğiniz bir mekân. Banff ulus parkı dünyada belki de görülmek istenecek en nadide yerlerden biri. Bu nedenle buraya gelip görenler bu eşsiz güzellik karşısında geri dönmek istemiyorlar. Aktiviteleriyle ve doğasıyla asla sıkılmayacağınız muhteşem güzelliklerden olan Banff ulus parkı, görenleri büyülemeye devam ediyor.

San Halen Adası

Bu ada hemen mimarisiyle dikkatleri üzerine çekiyor. Adaya girdiğinizde Amerikalıların yaptırdığı metal bir küre sizi karşılıyor. 1967 yılında bir festival için yapılan bu küre, inşa esnasında malzemelerin eksik olduğunu fark ediyorlar. Fuara az bir zaman kaldığı için malzeme tekrar bulamıyorlar ve demirleri birbirine kaynak yapıyorlar. Fuar bittiğinde ise herkes kendi malzemesini söküp geri götürürken, Amerikalılar götüremiyor. Çünkü kaynak olduğu için yerinden çıkmıyor ve burada kalıyor. Kanadalılar da bunu fırsat bilip çevre müzesi olarak kullanıyorlar.

Yine burada şehrin evlerinde ilginç yapıtlar görmek mümkün. Geometri ve kare kutulardan oluşan binalar sokaklarda yerini alır. Bu nedenle UNESCO tarafından en iyi mimariler listesinde yerlerini alırlar.

Toronto Zoo

1974’ te kanada da kuran bu hayvanat bahçesi 287 hektarlık alana sahiptir. Bu hayvanat bahçesinde 5 binin üzerinde hayvan çeşidi bulunur. İçerisinde çeşit çeşit hayvanlar barınan bu bahçede oldukça kalabalık bir sistem var. İçerisinde vahşi hayvanlardan evcil hayvanlara kadar dünyanın her bölgesinde bulunan türler mevcuttur. Bu nedenle dünyanın da en kalabalık hayvanat bahçesi olma özelliğine sahiptir.

Bu hayvanat bahçesinde insanların konforlu bir şekilde gezip görmesini sağlamakla birlikte, hayvanlarında konforu düşünülmüştür. Buraya gelen hayvanlar özel bakımdan geçiriliyorlar ve kendi doğal ortamı gibi sağladıkları alanlara bırakıyor.

Toronto Zoo hayvanat bahçesi gezilip görülmesi gereken en güzel bahçelerden biri. Dünya bazında da en çok ziyaret edilen hayvanat bahçelerinden biri olarak yerini alıyor.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.