Kapadokya bölgesi bir tek Nevşehir iline değil; Aksaray, Niğde, Kırşehir ve Kayseri illerine dağılmış bölgenin adıdır. 60 milyon yıl kadar önce Erciyes Dağı, Güllü Dağı ve Hasan Dağı’nın volkanik faaliyetleri sonucunda; rüzgar, yağmur gibi doğa faktörleri ile şekillenmiş doğal bir alan. Zaman ileinsanların kendi elleriyle oydukları ve şekil verdikleriPeri Bacaları özellikle turistlerin ilgi odağı olmuş durumdaKapadokya, sıcak hava balonlarıyla yapılan geziler ile de dünyanın dört bir yanından turist çekmeye devam ediyor.

 Ulaşımın gayet kolay olduğu Kapadokya bölgesine; uçakla, kendi aracınızla, tur firmalarıyla veya otostopla kolaylıklaulaşabilirsiniz. Uçakla gelmek istiyorsanız Kapadokya Havalimanı’na gelerek buradan havayolu firmalarının servisleriyle Göreme, Uçhisar, Ürgüp gibi ilçelere gebilirsiniz. Otobüsle Nevşehir Otogarı’na gelip minibüsler ile Nevşehir’e ya da Göreme’ye ulaşabilirsiniz. Kendi aracınız yoksa tavsiye olarak; bütçeniz var ise araç kiralayıp her noktasını doya doya gezmeniz, bütçeniz yoksa ise otostop ile gezmeniz olacaktır.

Kapadokya’da Neler Yapılır?

Aşıklar Tepesi’nde sevdiklerinizle birlikte gün batımını izleyebilirsiniz.
Kızıl Vadi’de gün batımını izleyebilirsiniz.
Vadideki parkurlarda koşu yapabilirsiniz.
Sıcak hava balonlarına binerek Kapadokya Bölgesi’ni kuş bakışı izleyebilirsiniz.
ATV kiralayarak vadilerin arasında düzenlenen turlara katılabilirsiniz.
At üzerinde vadiler arasında güzel bir tur yapabilirsiniz.
Fotoğraf makinenizle peri bacalarının mükemmel görüntülerini, kiliseleri ve balonları fotoğraflayabilirsiniz.
Tüm yüksek noktalardan büyük bir ihtişam ile her gün sabah 05:30-06:00 saatlerinde havalanan sıcak hava balonlarını izleyebilirsiniz. (Hava şartlarına göremaalesef bazen balonlar kalkmıyor.)
Müze, kilise ve şarap mahzenlerini ziyaret edip, şarap tadımı yapabilirsiniz.

Kapadokya Ücretsiz Kamp Alanları

Kızılçukur Vadisi – Red Valley
Güvercinlik Vadisi
Aşk (Bağlıdere) Vadisi
Devrent Vadisi
Paşabağ Vadisi
Güllüdere Vadisi
Zemi Vadisi
Kılıçlar Vadisi
Göreme’de Balonların Kalktığı Alan

Bunların yanı sıra Kapadokya sizlere ücretsiz kamp alanlarının yanı sıra ücretli kamping alanları da sunuyor. Tesis ortamı dileyenler ücretli kamp alanlarını tercih edebilir.

Önemli Not: Kapadokya’da işletme olmayan noktalarda kamp yaparken lütfen ateş yakmayınız ve çevreyi kirletmeyiniz. Jandarma ateş yaktığınızı ve kamp yaptığınızı görürse doğal sit alanı olması nedeniyle ceza yazacaktır. Lütfen değerlerimize sahip çıkalım.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.