Letonya’da Gezilecek En Güzel 5 Yer

Letonya, yarısı ormanlarla kaplı olması ve az nüfusuna rağmen turizm açısından önemli Avrupa ülkelerinden birisidir. Özellikle doğal güzellikleri ve tarihi mirası ile göz doldurmaktadır. Pagan kültürü meraklılarının gözde ülkelerinden birisi olan Letonya, bakir kumsalları ile de ilgi çekmektedir. İşte Letonya’da gezilecek en güzel 5 yer!

Letonya Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Letonya, Kuzey Avrupa’da yer almaktadır. Baltık Bölgesi’nde yer alan ülke; Estonya, Rusya, Litvanya ve Belarus ile komşudur. Ayrıca İsveç ile deniz sınırı bulunmaktadır. Letonya’nın başkenti ve en büyük şehri Riga’dır. Resmi dili Letonca olan ülkenin büyük bir kısmı geçmişte Sovyet etkisinden dolayı Rusça da bilmektedir. Günümüzde 2 milyonu aşkın bir nüfusa sahiptir.

Letonya 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir. Ancak daha sonra Sovyet işgali ile Sovyetler Birliği’nin bir eyaleti haline gelmiştir. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra 1991 yılında bağımsızlığını tekrar ilan etmiştir. Ayrıca 2004 yılından beri Avrupa Birliği ve NATO üyesi bir ülkedir. Peki, Letonya’da gezilecek en güzel 5 yer neresidir?

1.Özgürlük Anıtı

Letonya’nın en popüler şehri başkent Riga’dır. Orta çağ kentlerini andıran bir yapıya sahiptir. Ancak özellikle İkinci Dünya Savaşı ve daha sonra Sovyet işgali ile yoğun tahribat görmüştür. Bu nedenle 1991’de bağımsızlığını ilan etmesiyle birlikte yeniden inşa edilmeye başlanmıştır. Yaklaşık 700 bin nüfusa sahip Riga, Baltık ülkeleri arasında en büyük şehirlerden birisidir.

Letonya’da gezilecek en güzel 5 yerden birisi, Riga’da yer alan Özgürlük Anıtıdır. Bu anıt heykel, Letonya’nın en değerli sembollerinden birisidir. Az önce Letonya tarihini özetlerken de bahsettiğimiz gibi Letonya, 1918 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Bunu elde etmek için yoğun bir mücadele verilmiştir. İşte Özgürlük Anıtı da bu mücadelenin bir simgesidir. 1918-1920 yılları arasında verilen mücadele sonucunda şehitleri anmak için dikilmiştir.

Özgürlük Anıtı görkemli yapısı ile dikkat çekmektedir. Ancak onu popüler yapan bir başka özellik, bulunduğu alanın festival, devlet törenleri ve çeşitli etkinliklerde kullanılmasıdır. Bir meydan görevi gören bu alan, Letonya’nın en popüler bölgelerinden birisidir. Ülkenin en çok turist çeken yeri olan Özgürlük Anıtı, 1935 yılında açılmıştır.

2. Aziz Petrus Kilisesi

Aziz Petrus Kilisesi, başkent Riga’da bulunan bir Roman Katolik Kilisesi’dir. Evanjelik Lutheran bölge kilisesidir. Aziz Petrus Kilisesi 1746 yılında hizmete açılmıştır. Özellikle mimari tarzı ve yüksekliği ile görsel bir şölen sunmaktadır. Her yıl birçok turistin uğradığı bu kilise, Letonya’nın en değerli manevi yapılarındandır. 123 metrelik bir yüksekliğe sahiptir. Letonya’da gezilecek en güzel 5 yerden birisi olan Aziz Petrus Kilisesi, gotik ve romanesk mimari tarzın güzel bir örneğidir.

3.Guaja Milli Parkı

Letonya’da gezilecek en güzel 5 yer listemizde sırada bir ulusal park bulunmaktadır. Guaja Milli Parkı, Letonya’nın en büyük ulusal parkıdır. 900 kilometrekarelik bir alana yayılmış bu ulusal park, Letonya’nın doğal güzelliklerini yansıtan yerlerden birisidir.

İçinde bulunan Guaja Nehri, 452 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Bu nehrin 93 kilometresi Guaja Milli Parkı içinde yer almaktadır. Ayrıca Guaja Nehri Letonya’nın tek büyük nehridir.

1973 yılında ulusal park olarak ilan edilen Guaja Milli Parkı, doğa turizminin ülkedeki en önemli yeridir. Biyolojik çeşitliliği, huzur veren manzaraları, tarihi izleri ve arazi tipi ile farklı bir deneyim sunmaktadır. Ayrıca milli park içerisinde yaş kaleler, yer değirmenleri ve kiliseler bulunmaktadır. Bunlar da doğal güzelliklere eşlik eden eski yapılar olarak korunmaya devam edilmektedir.

4.Nativity Katedrali

Nativity Katedrali, 1876 yılında inşa edilmeye başlanmış ve 1883 yılında inşası sona ermiştir. Başkent Riga’da yer alan bu katedral, tarihi olarak da birçok olaya tanıklık etmiştir. İnşa edildiği yıllarda Rus İmparatorluğu işgali sonucu bu imparatorluğa hizmet vermeye başlamıştır. Rus İmparatorluğu tarafından bir süre Ortodoks kilisesi olarak kullanılmıştır. Daha sonra Nazi Almanya’sının bölgeyi işgali sonucunda Lutheran Kilisesi olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Bölgede Sovyetlerin kontrolü tekrar ele alması ile 1960’lı yıllarda kapatılmıştır. Yaklaşık 30 sene kapalı kalan Nativity Katedrali, Letonya’nın tekrar bağımsızlığını ilan etmesiyle açılmıştır. Restorasyon işlemleri ile eski ihtişamına kavuşmuştur. Riga gezinizde listenize eklemeniz gereken yerlerden birisidir. Neo-Bizans tipi mimarisi ile ilgi çeken bir görünüme sahiptir.

5.Letonya Ulusal Sanat Müzesi

Letonya’da gezilecek en güzel 5 yer listemizde doğal güzelliklerden, mimariden ve tarihten bahsettik. Biraz da sanatseverlerin ilgisini çekecek bir yerden bahsedelim. Letonya Ulusal Sanat Müzesi, Riga’da yer almaktadır. 1869 yılında hizmet vermeye başlayan bu müze, ülkede yer alan en geniş koleksiyonları barındıran bir sanat müzesidir.

Letonya Ulusal Sanat Müzesi, 300 yılı aşkın heykel ve çizimler içermektedir. 1905 yılında halka açılmıştır. Birçok koleksiyona yer veren geniş bir sanat müzesidir.

Ayrıca

Letonya tarihine daha derinden bakmak ve merak edenler için, Letonya İşgal Müzesi bu ülkenin en önemli müzelerinden birisidir. Letonya tarihine ışık tutan bir eğitsel müzedir. Eğer Letonya işgalleri ile ilgili daha detaylı bilgiler edinip işgaller hakkında bilgi almak istiyorsanız, Letonya İşgal Müzesine uğramanızda fayda var.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.