Mantar sevgisi ile şaka olmaz. Öldürücü etkisi olmasına rağmen seveni çoktur. Başlangıçta kültür mantarı artık size mantar gibi hissettirmemeye başlar. Değişik mantar tiplerini tatmak istersiniz.Ufak ruhsal zehirlenmeleri geçtikten sonra hala yaşıyorsunuz ve artık kendi mantarınızı toplama zamanınız geldi.

Mantar ne zaman toplanır?

Genellikle Sonbahar ve ilkbahar ayı, mantar toplamak için en doğru tarih. Toprak altında yağmur suyuyla beslenir ve yağmur sonrası yeryüzüne çıkıp ve çok hızlı büyürler. Mayıs ayından kasım ayına kadar devam eden mantar toplama zamanı, yüksek rakımlı bölgelerde yaz aylarında da mümkün.

Mantar nerede toplanır?

İstanbul’da Belgrat Ormanı, Şile ve Polonezköy en çok mantar bulunabilen bölgelerdir. Türkiye geneline bakacak olur isek Bolu dağları, Küre Dağları, Ganos Dağları, Kaz Dağları ve Toroslar mantar toplamak için belli bölgelerdir.

Bir mantar için en mutlak şey hava geçiren bir ortamda saklanmasıdır. Hasır bir sepete koyacağınız mantarlar hava alacağı için iyi bir tercihtir. Eğer mantar hava almazsa erken bozulacağından nasıl saklandığı çok fazla önem taşıyor. Mantar, köküyle toplanmaz. Topraktan sökmeden, kesici alet yardımıyla toprağa yakın bölümünden kesilir.

Yenilebilir yabani mantarların bölgede ne ile temas ettiğini bilmediğimizden onları yıkamalıyız. Topladığınız gün yıkanması gereken mantarlar eğer çok kirli değillerse yıkamaktan kaçının. Çünkü su,  kolay bozulmalarını sağlıyor. Suya değen mantarın birkaç saat içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Eğer topladığınız mantarlar çok temiz değil diş fırçası ya da ıslak bir bezle zarar vermeden temizleyebilirsiniz.

Mantarın zehirli olduğunu nasıl anlarız?

İstanbul çevresinde 11 binin üzerinde olduğu düşünülen mantar türünün sadece 200 tanesinin yenilebilir olduğunu söyler isek, bu işin de ne kadar ciddi olduğunu da anlayabiliriz.

Türkiye’de Mantarlar üzerine Uzman olan Jilber Barutçiyan mantarlar hakkında şunları söylüyor:? ” Mantarların yenilebilirliğini birbirinden ayırmak için geçerli hiçbir metot maalesef yoktur. Mantarı bilimsel olarak tanımlayıp, yeni kaynaklardan yenilebilirliğini kontrol etmek şarttır.

Hangi mantar yenmez?

Eğer kötü kokuyorsa ve tadı kötüyse,
Küflenmiş ise,
Böceklenmişse,
Borucukları ya da damarları ağları kırmızıysa,
Etleri sararmış ya da  ıslak ise o mantar yenmez.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.