Uyku tulumunuzu doğru seçmez iseniz yaz aylarında da olsa kış aylarında da olsa bir işkence olabilir. Huzurlu bir gece uykusu istiyor iseniz uyku tulumunuzu çok iyi seçmelisiniz. ,

Yaz için seçeceğiniz tulumlar 30 derece ve yüksek havalar için uygun olan tulumlardır, genel itibari ile hafif ve az yalıtımlıdırlar. Üç mevsim tulumlar 20 derece ve üzeri için uygun olup genellikle bahar aylarında tercih edilen tiptir. Aynı zamanda gece donunun olabileceği noktalarda sizi koruyabilecek kadar yalıtımlıdır. Yüksek rakımlı bölgelerde yaz ayları da tercih edilebilir. Kış mevsimi tulumlar 20 derece ve altı geniş bir skaladır. Çok sağlam bir yalıtıma sahip ve güçlülerdir.

Uyku tulumu erkekler ve kadınlar için farklı boylarda üretilir. Genellikle dikkat edilmeyen bir bilgi olarak kadınların uyku esnasında vücut sıcaklıkları daha düşüktür. Bu sebeple ayak uçlarına doğru ekstra yalıtıma sahiptir, omuz kısımları daha dardır ve kalça bölgesi geniştir. Rahat bir uyku için daha geniş bir uyku tulumu seçmenizde fayda vardır.

Dolgu malzemesi olarak uyku tulumları iki farklı malzemeye sahiptir. Doğal dolgu malzemesine sahi tulumlar ve sentetik dolgu malzemesine sahip tulumlar. Sentetik dolgu malzemeli olan tulumun temizlenmesi çok kolaydır, diğerinin yanı sıra bakımı da kolaydır fakat doğal olan malzeme kadar ısıyı tutamaz. Bakımı oldukça zor olan doğal yalıtım malzemeli tulumun  en kötü özelliği tüylerin ıslandığında özelliğini kaybetmesi ve bir daha aynı verimlilikte kalmamasıdır. Sentetik dolgulu tuluma göre daha hafif olmasına nazaran binlerce küçük hava cebi yaratır ve bu da ılık havayı yakalamasına yardımcı olur.

Uyku tulumlarında bir diğer seçim hususu ise konfor sıcaklık dereceleridir. Bunlar düşük konfor ve üst konfor olarak sınıflandırılır. Bu seçimi kullanım yapacağınız alana göre yapmanız uyku konforunu açısında çok fazla önem taşır.

Uyku tulumu fermuarları birkaç tiptedir. En sık rastlanan tip boyun kısmından başlayıp ayağa kadar devam eden tiptir. Diğer tip ise yarım fermuarlı olandır. Eğer uyku tulumunuzun ağırlığını azaltmak istiyor iseniz metal fermuarlı ürünler yerine plastik fermuarlı tulum tercih edebilirsiniz.

Uyku Tulumu Nasıl Seçilir?

İnsanların kamp yaparken yaşamsal fonksiyonunu düzgün bir şekilde sürdürebilmeleri için gerekli uykuyu almaları oldukça önemlidir. Bu yüzden kamp yapmaya karar verenler kendilerine uygun uyku tulumu seçimi yapmalıdır. Fakat ilk defa kamp yapacaklar nasıl bir uyku tulumu alacaklarını bilmediklerinden, uyku tulumu nasıl seçilir? Sorusu hakkında araştırma yaparak konforlu bir tulum seçimi yapmak istemektedir. Kamp için özel bir şekilde hazırlanan uyku tulumları en çok geniş, konforlu gibi yapılarla ön plana çıkar. Uyku tulumu yapılacak aktiviteye göre değişeceğinden dolayı, aktiviteye uygun tulum seçimi yapılmalıdır. Tırmanma veya doğa yürüyüşü yapmak isteyenler hafif uyku tulumu satın almalıdır. Uyku tulumu genel olarak iki farklı malzemeden oluşur: Kaz tüyü ve sentetik. Bu malzemelerle hazırlanan uyku tulumu ısı derecesine göre sınıflandırıldığından, mevsime uygun tulum alınmalıdır. Uyku tulumu seçerken dikkat edilecek en önemli noktalardan birisi, uyku tulumunu kimin kullanacağıdır. Nedeni ise; kadın veya erkeklerin üşüme eğilimleri birbirinden farklı olduğundan dolayı, uyku tulumu seçilirken bu konuya dikkat edilmesi gerekir.

Uyku Tulumunun Özellikleri

Kampta güne daha canlı bir şekilde başlamak isteyenler için uyku önemlidir. Uykunun kampta rahat bir şekilde alınması için uyku tulumu vazgeçilmez eşyalar arasındadır. Uyku tulumu seçerken insanların nasıl seçim yapacakları konusunda kararsız kalmaları, uyku tulumu nasıl seçilir? Sorusunu beraberinde getirmiştir. Uyku tulumu seçerken tulumun özelliklerine dikkat edilmelidir. Kadın ve erkekler için farklı boydan üretilen tulumlar bulunmaktadır. Kadınlar için standart ve uzun boylarda uyku tulumu üretilmektedir. Erkekler için de kısa beden, standart ve uzun olmak üzere 3 boyda uyku tulumu üretilmektedir. Bu yüzden uyku tulumu satın alınırken öncelikle kime göre ve hangi boyda tulum alınacağına karar verilmelidir. Ardından satın alınan uyku tulumlarının genel özellikleri incelenerek alım yapılmalıdır.

Kaz Tüyü Uyku Tulumu

Uyku tulumlarının dolgu malzemesinden üretildiği tulumlar arasında kaz tüyü uyku tulumu bulunuyor. Kaz tüyü uyku tulumu hafif ve dayanıklı olmasından dolayı kamplar için vazgeçilmez ürünlerdir. Özellikle kaz tüyü dolgulu uyku tulumlarının hafif olması seyahatin verimli geçmesine yardımcı olmaktadır. Kaz ve ördek tüyleriyle elde edilen bu tulum pahalı olmasına rağmen kamp alanında rahat bir şekilde kullanılabilecek bir üründür. Bu yüzden kaz tüyü uyku tulumu satın alan kişiler tulumu kullanım talimatına uyarak dikkatli bir şekilde kullanır ve temizliğine özen gösterirse uzun yıllar boyunca kaz tüyü uyku tulumunu kullanabilir. Uyku tulumu nasıl seçilir? Sorusu hakkında bilgi alarak kaz tüyü uyku tulumunu seçenler ideal bir seçim yapmış olur. Bu tulum soğuk iklime karşı dayanıklı olduğundan tercih edilebilir. Böylece vücudun terlemesini emen tulum ıslanmayarak insanların rahat etmesini sağlar.

Kaz Tüyü Uyku Tulumunun Avantajları

Uyku tulumu seçerken gerekli kurallar çerçevesinde tulum seçimi yapan kişiler, hem seyahat esnasında hem de kampta rahat bir uyku alarak tatillerinin keyfini sürebilir. Kaz tüyü uyku tulumu kullanıcısına birçok avantaj sunmaktadır. Kaz tüyü uyku tulumu sağladığı avantajlar şöyledir:

 • Tulumun hafif olması nedeniyle insanlara ağırlık vermemesi
 • Sıkıştırılabilir bir özelliğe sahip olması
 • Az yer kaplaması nedeniyle çantaya rahat bir şekilde yerleştirilmesi
 • Isı yalıtımının yüksek olması
 • Seyahat kalitesini artırması
 • Düzenli kullanım sonucu ömür boyu kullanıma sahip olması

Bu avantajlar sayesinde kamp yapanların en gözde uyku tulumları arasında yer alan kaz tüyü uyku tulumu vazgeçilmez bir hale gelmiştir. Bu nedenle uyku tulumu nasıl seçilir? Sorusu hakkında bilgi alan kişiler tulum seçimi yaparken mutlaka tulumun sağladığı avantaj ve dezavantajlara dikkat etmelidir.

Kaz Tüyü Uyku Tulumunun Dezavantajları

Kamp için firmalar tarafından özenle üretilen kaz tüyü uyku tulumunu tercih eden kişiler, tulumu çantalarına yer kaplamayacak şekilde yerleştirebilir. Böylece yolculuk esnasında kaz tüyü uyku tulumu pek fazla ağırlık vermeyeceğinden, belirlenen rotaya daha hızlı bir şekilde ulaşılabilir. Kaz tüyü uyku tulumunun her ne kadar kullanıcısına avantajı olsa da bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kaz tüyü uyku tulumunun dezavantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Neme karşı dayanıksız olmaları
 • Islandıkları esnada izolasyon özelliklerini kaybetmeleri
 • Kurumalarının uzun zaman alması
 • Yüksek fiyata sahip olması
 • Temizlik ve bakımının özen gerektirmesi
 • Deterjan gibi maddelerle yıkanırsa özelliklerini kaybetmesi

Kaz tüyü uyku tulumunun dezavantajları olsa da kullanıcısını rahat ettirdiğinden dolayı, kamplar için sıkça tercih edilmektedir.

Sentetik Uyku Tulumunun Avantajları

Sentetik dolgulu olan uyku tulumları da kaz tüyü uyku tulumları gibi kamp yapanların işini kolaylaştırmaktadır. Sentetik uyku tulumunun ağırlığı kaz tüyü uyku tulumuna göre fazla olduğundan, bazı aktivitelerde insanların rahatını bozabilir. Fakat sentetik tulum daima güvende kalmayı sağlar. Böylece sıcak tutan sentetik uyku tulumları rahat bir şekilde yıkanarak özelliğini kaybetmez. Uyku tulumu nasıl seçilir? Sorusu hakkında ayrıntılı bilgi eden kişiler, sentetik uyku tulumunu da tercih ederek bu tulumun birçok avantajından yararlanmaktadır. Sentetik uyku tulumunun avantajları şöyledir:

 • Her zaman kuru kalır
 • Suyu iterek su tutmaz ve nemin kolay bir şekilde atılmasını sağlar
 • İzolasyon özelliklerini korur
 • Rahat bir şekilde yıkanabilir
 • Hızlı kurur
 • Kaz tüyüne oranla daha ucuzdur
 • Alerji yapma, nefes darlığı çekme gibi rahatsızlıklara neden olmaz

Bu özellikleri sayesinde sentetik dolgulu uyku tulumları doğa sporu yapanların gözde uyku tulumları arasında yer almıştır. Böylece sentetik uyku tulumunu tercih edenler uyku tulumunun nasıl seçileceğini araştırmaya ihtiyaç duymadan gönül rahatlığıyla kamp alanında bu tulumu kullanarak uyuyabilir. Her açıdan rahatlık sağlayan sentetik uyku tulumu özellikle bazı reaksiyonları tetikleme sorununu ortadan kaldırdığından, kamp yapan kişiler uykularını düzenli bir şekilde alarak güne daha zinde uyanmakta ve tatillerini verimli bir şekilde geçirmektedir.

Sentetik Uyku Tulumunun Dezavantajları Nelerdir?

Uyku tulumunun kaz tüyü ve sentetik olarak ikiye ayrılmasından dolayı, kamp yapan kişiler ihtiyaca uygun uyku tulumu almaktadır. Her iki tulumun avantajları bulunsa da bazı olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Sentetik uyku tulumunun dezavantajları şöyledir:

 • Çantada fazla yer kaplamaları
 • Ağır olmaları
 • Dikkatli bir şekilde kullanılsa dahi zamanla özelliklerini yitirebilmesi
 • Sert bir yapıya sahip olmaları
 • Dolgu malzemesine dikkat edilse de seyrekleşen bölgeler nedeniyle izolasyon özelliğini zamanla yitirmesi

Sentetik uyku tulumları, her ne kadar dezavantaja sahip olsa da kamp için tercih edilecek ürünler arasında yer almayı başarmıştır. Böylece kamp yapmayı sevenler her mevsime uygun istedikleri tulumu alarak kamplarını en güzel şekilde yapmaktadır. Uyku tulumu nasıl seçilir? Sorusunun cevabını alan kampçılar soğuğa karşı uyku tulumu kullanarak sevdikleriyle birlikte kamp alanında keyifli anlar yaşamaktadır. Özellikle uyku tulumlarının kadın ve erkek vücut ısılarına göre üretilmesi sonucunda kadın ve erkekler bedenlerine göre uyku tulumu seçerek kamp yapabiliyor. Avrupa Standartları çerçevesinde belirtilen ısı ölçüsüne göre üretilen uyku tulumları farklı değerlerde sınıflandırılmıştır. Üst limit, konfor, alt limit ve extreme olmak üzere sınıflandırılan uyku tulumları vücut ısı değerini dengeleyerek kampa giden kişilerin rahat etmelerini sağlar. Kaliteli uyku tulumu alan kişiler hem kamp esnasında tulumlarını güvenle kullanabilir hem de düzenli kullanımlar sonucu sürekli uyku tulumu alma derdinden kurtularak tulumlarını yaşam boyunca kullanabilir.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.