Yedigöller Millî Parkına Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım oldukça kolaydır. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km’sinden Yeniçağa ve 190 km’sindeki Bolu otobanından kuzeye ayrılan yollarla da ulaşım sağlanabilir.

Kamp denince aklına Yedigöller Milli Parkı gelmeyen sanırım çok  azdır? Kesinlikle tek sezonluk da değil, yılın her mevsiminde kamp yapmak için mükemmel bir tercih olan Yedigöller’de belirli kamp alanlarında çadırınız ile rahatlıkla konaklayabilirsiniz. Yedigöller Milli Parkı içerisinde ikamet eden  Büyük Göl, Küçük Göl, Serin Göl, Derin Göl, Nazlı Göl, İnce Göl ve Sazlı Göl kenarında daha önceden izinler, verilmiş olunan belli kamp alanlarında çadırınızı kurabilirsiniz. Böylece bir çok kamp alanında olan rezervasyon derdi olmadan doğa içerisinde huzur bulabilirsiniz.

Türkiye’de ilk kültür alabalığı üretme istasyonu 1969 yılında yine bu Millî Parkta kurulmuştur. Dolayısıyla rekrasyonel açıdan olta balıkçılığına kaynak olmuştur. Balıkçıların Abant ilinden yanlarında getirdikleri Alabalık türü, maalesef Yedigöller’in doğal alabalık çeşitlerinin yumurtalarını yiyerek neslini bitirme noktasına getirmiştir. Bunların haricinde kampçılık, günübirlik piknik, tabiat içerisinde yürüyüş, fotoğrafçılık ziyaretçilerin başlıca uğraşlarıdır.

Kayın ağacının yanı sıra meşe, gürgen, kızılağaç ve karaçam gibi değişik türde ağaçların görülebildiği milli parkta kamp yaparken işaretlenmiş alanlar içerisinde doğa yürüyüşleri ve fotoğraf turları da gerçekleştirebilirsiniz. Milli Park’ın içinde çok tatlı kır kahvesi de bulunuyor. Yürüyüşünüz sırasında burada dinlenmeyi tercih edebilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı’na giriş her milli parkta olduğu kişi ve araç başına ücretli fakat bir güzel yanı kamp yapmak için ek bir ücret ödemenize gerek yok. 2020 yılında giriş ücretleri ise şu şekilde:

Şahıs Normal 4 TL

Şahıs İndirimli 2 TL

Bisiklet 4 TL

Motosiklet ve ATV 8 TL

Otomobil Kamyonet ve Pick-up 12 TL

Minibüs 36 TL

Midibüs 60 TL

Otobüs 120 TL

Adres: Yedigöller Milli Parkı Mengen, Bolu Türkiye

Ulaşım: Bolu, Zonguldak ve Düzce illerinden çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Büyük şehirlerin hepsinden bu şehirlere otobüs seferleri düzenlenmektedir. İlçeye ulaştıktan sonra ticari taksiler aracılığı ile Milli Park’a ulaşabileceğiniz gibi özel araçla da giriş yapmanız mümkündür. Kış mevsiminde, bu güzergah kardan dolayı kapalı olduğundan alternatif Yeniçağa-Mengen-Yazıcık rotasının izlenmesi ve sürücülerin dikkatli olması.

Paylaştıkça güzelleşir dünya!

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.